11 przykładów sytuacji, kiedy uzbrojony obywatel zapobiegł masakrze

11 przykładów sytuacji, kiedy uzbrojony obywatel zapobiegł masakrze

W ostatnim czasie w różnych środowiskach dużo mówi się o liberalizacji przepisów o dostępie do broni. Osobiście nie jestem za tym, aby broń palną mógł kupić każdy. Przepisy w tym zakresie muszą jasno określać wymagania wobec osoby ubiegającej się o pozwolenie. Jestem za to gorącym zwolennikiem odejścia od zasady uznaniowości.

W tym wpisie nie będę jednak rozpisywał się na temat propozycji rozwiązań prawnych odnośnie dostępu do broni. To zagadnienie pozostawię ekspertom ds. broni palnej.

Ode mnie dowiesz się za to o posiadaczach broni, którzy dzięki temu, że pociągnęli za spust – zapobiegli masakrze.

A więc do broni!

11 przykładów sytuacji, kiedy uzbrojony obywatel zapobiegł masakrze

1. Brunswick, Georgia, rok 1915.

To pierwszy udokumentowany masowy mord z użyciem broni palnej  w Ameryce. Sprawcą masakry był lokalny biznesmen, który w skutek kłótni z burmistrzem chwycił za strzelbę i zabił włodarza miasta. A następnie zaczął strzelać do tłumu.

Mężczyzna zabił łącznie 5 osób, a 32 ranił.

Ofiar masakry mogło być znacznie więcej, gdyby nie natychmiastowa reakcja jednego ze świadków zdarzenia. Mężczyzna wbiegł do pobliskiego sklepu, z którego wziął pistolet. A następnie po krótkiej wymianie ognia, unieszkodliwił masowego mordercę.

2. Rynek miejski, Jerozolima, Izrael, rok 1984

Trzech uzbrojonych w karabiny i granaty terrorystów zaatakowało tłum w centrum Jerozolimy. Udało im się zabić zaledwie jedną osobę, gdyż chwilę po rozpoczęciu ataku znaleźli się pod ostrzałem cywilów.

Jeden z terrorystów zginął, a dwóch z nich zostało zatrzymanych przez mieszkańców.

3. Pearl, Missisipi, rok 1997

16-letni Luke Woodham najpierw zabił swoją matkę, a następnie wziął sztucer myśliwski ojca i zapas amunicji. Nastolatek udał się do swojej szkoły. Będąc na miejscu zastrzelił dwie osoby (w tym swoją byłą dziewczynę) i ranił siedem innych. Ofiar mogło być znacznie więcej, gdyby nie szybka interwencja wicedyrektora szkoły Joela Myricka, który natychmiast pobiegł do samochodu po swoją broń.

Zabójca strzelał na oślep, a gdy usłyszał syreny policyjne, wsiadł do auta i ruszył. Na drodze stanął mu jednak dzielny Myrick. Woodham, widząc broń wycelowaną w swoją głowę, rozbił pojazd.

Do czasu przyjazdu Policji dyrektor trzymał psychopatę na celowniku.

W toku śledztwa okazało się, że Woodham planował również masakrę w pobliskim przedszkolu.

4. Kościół Nowego Życia, Colorado Springs, rok 2007

Tuż po mszy, na parkingu przy kościele Nowego Życia, 24-letni Matthew Murray uzbrojony w karabin AR-15 otworzył ogień do wiernych. Zabił dwie nastolatki, a ich ojca ranił.

Następnie zamachowiec wszedł do holu kościoła i tam ranił kolejne dwie osoby, po czym zaczął rozrzucać granaty hukowe.

Na przeciw niego, w odległości około 20 metrów, stanęła drobna kobieta Jeanne Assam. Gdy mężczyzna nie reagował na jej wezwania do odłożenia broni, postrzeliła go dwukrotnie.

Morderca widząc, że jest ciężko ranny popełnił samobójstwo.

W kościele i jego najbliższej okolicy znajdowało się wówczas 3-4 tys. osób.

5. Centrum handlowe w pobliżu Happy Valley, Oregon, rok 2012

Przedświąteczna gorączka w centrum handlowym Clackamas Town Center. Do środka wpada 22-letni Jacob Tyler Roberts uzbrojony w karabin AR-15. Zabija dwie osoby, jedną rani, a po chwili popełnia samobójstwo.

Robertsowi nie udało się zabić więcej osób, ponieważ dostrzegł go uzbrojony ochroniarz Nick Meli, który wycelował swoją broń w psychopatę.

Meli nie oddał strzału z powodu zatłoczenia w budynku, jednak udało mu się przestraszyć napastnika. Roberts uciekł na klatkę schodową i tam w akcie desperacji strzelił sobie w głowę.

6. Mystic Strip Club, Portland, rok 2014

Thomas Elliott Hjelmeland, po odmowie wejścia do klubu ze striptizem, powrócił na miejsce z bronią w ręku. Niezadowolony mężczyzna otworzył ogień w kierunku personelu, ciężko raniąc jednego z ochroniarzy.

Eskalację masakry w klubie powstrzymał drugi ochroniarz, który bez namysłu oddał strzały w kierunku napastnika.

7. Strzelnica w Chorzowie, Polska, rok 2014

Młody mężczyzna wypożyczył na strzelnicy broń, by pod okiem profesjonalisty potrenować strzelanie. W pewnym momencie 25-latek odwrócił się do instruktora i oddał kilkanaście strzałów w jego kierunku. Następnie spakował do torby kilka sztuk broni i ruszył w stronę wyjścia.

Nietypowy odgłos strzałów zaniepokoił recepcjonistkę. Kobieta natychmiast wezwała szefa, a ten kazał jej uciekać i zadzwonić po pomoc.

Do czasu przyjazdu Policji właściciel strzelnicy prowadził wymianę ognia z napastnikiem. Po przybyciu funkcjonariuszy, mężczyzna oddał się w ich ręce.

Jak się później okazało zabójca ze strzelnicy w Chorzowie planował masakrę w jednym z katowickich centrów handlowych.

8. Chicago, Illinois, 2015

22-letni Everado Custodio, otworzył ogień do przechodniów.

Obserwujący sytuację kierowca Ubera, bez chwili namysłu wyskoczył z samochodu i oddał sześć strzałów w kierunku szaleńca. Ranił go w plecy, udo i podudzie.

Zero ofiar  śmiertelnych pośród osób postronnych.

9. New Holland, Południowa Karolina, 2015

Niejaki Chad Baker podjechał samochodem pod budynek Straży Pożarnej, a następnie wysiadł z niego i otworzył ogień do znajdujących się na pobliskim parkingu strażaków i dzieci.

Jak się okazało dwóch strażaków miało przy sobie broń palną. Dzięki temu skutecznie obezwładnili aktywnego strzelca i zapobiegli masakrze.

10. Playoffz, Karolina Południowa, rok 2016

W nocnym klubie Playoffz, 32-letni Jody Ray Thompson wyciągnął broń i zaczął strzelać do ludzi. Ranił trzy osoby.

Sprawcę ataku powstrzymał jeden z klientów klubu. Mężczyzna we własnej obronie wyciągnął prywatny pistolet i ranił Thompsona w nogę, zapobiegając jednocześnie dalszemu rozlewowi krwi.

11. Restauracja Zona Caliente, Dallas, Teksas, rok 2017

Uzbrojony mężczyzna wtargnął do lokalu w celu dokonania masakry na klientach. Zabił jedną osobę, po czym sam zginął – zastrzelił go uzbrojony mężczyzna, który akurat kończył stołować się w tym miejscu.

Napastnik był przygotowany do masowego mordu. Przy jego ciele znaleziono dwie sztuki broni palnej oraz dwa noże.

SPRAWDŹ: jak postępować podczas ataku masowego mordercy lub aktywnego strzelca

Podsumowanie

Powyższe sytuacje to tylko nieliczne przykłady obywatelskich interwencji. W rzeczywistości jest ich dużo więcej.

Tym wpisem chciałem Ci jednak uświadomić, że: przed złymi ludźmi z bronią ochronić Cię mogą jedynie dobrzy ludzie z bronią.

 

Jeżeli spodobał Ci się niniejszy wpis, poleć go swoim znajomym.

 

 

14
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Czy broń palna służy (wyłącznie) do zabijania? | Bezpiecznywtlumie.plJustynaBartosz GrduszakSztuka Retuszuwomens view home&work Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin Tennisplayer
Gość
Marcin Tennisplayer

Lepiej mieć broń zawsze przy sobie i nigdy jej nie użyć. Niż potrzebować broni do obrony raz w życiu i jej nie posiadać 😉

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Chętnie bym się z tobą zgodział, bo raczej jestem zwolennikiem posiadania broni, ale moje “poczucie sprawiedliwości” każemi dodać, że gdyby był ograniczony dostęp do broni, to większość sprawców też by jej nie miała, bo szaleńcy w impulsie zabijania raczej jej nie zdobyliby ……

Gość2
Gość
Gość2

Patrz przykład w Polsce na strzelnicy.

trackback

[…] Tuż po mszy, na parkingu przy kościele…  …CZYTAJ WIĘCEJ!… […]

Gucio
Gość
Gucio

Mam pytanie: jaki jest stosunek ilości zabójstw dokonanych LEGALNĄ bronią do zabójstw z użyciem broni NIELEGALNEJ. W/w przykłady nie liczą się, gdyż nie zaliczam ich do zabójstw lecz do obrony własnej!

Zmora
Gość
Zmora

Byłem z kolegą na tej strzelnicy w Chorzowie tydzień przed zajściem. Fajne bronie mieli, nowoczesne karabiny z kolimatorami i też stare 100-letnie Mosiny. A naprawdę blisko centrum handlowe.
Bardzo dobry artykuł. Gdybyś przytoczył więcej przykładów ze świata lub bliższego podwórka np. Ukraina, Czechy(były takie) byłby jeszcze ciekawszy.

trackback

[…] CZYTAJ: kilka sytuacji, kiedy posiadacze broni zapobiegli masakrze […]

trackback

[…] CZYTAJ: kilka sytuacji, kiedy posiadacze broni zapobiegli masakrze […]

womens view home&work
Gość

tez uważam że nasze rozbrojone społeczeństwo mija się z wszelkimi prawami logiki, mogliby to naprawić …
ps. bardzo fajny blog tematyka jest naprawdę pokrzepiająca 🙂

Sztuka Retuszu
Gość

Bardziej przekonałyby mnie przykłady sytuacji, kiedy uzbrojony obywatel wywołał masakrę 😉 Warto bowiem pamiętać o drugiej stronie wolnego dostępu do broni.

Justyna
Gość

Nie wiem czy byłabym w stanie pociągnać za spust, nie każdy powinień miec dostep do broni, jednak uważam że w Polsce przede wszystkim powinni popracować nad prawem. Jak to jest np. złodziej wchodzi mi do domu, bronie dzieci i domu, strzelam do niego i idą ja siedzieć?? To bardzo mi się nie podoba!!

trackback

[…] SPRAWDŹ: 11 przykładów sytuacji, kiedy uzbrojony obywatel zapobiegł masakrze […]

%d bloggers like this: