Rozmowę z operatorem telefonicznego numeru alarmowego 112 możesz rozpocząć np. od słów: "Proszę o pomoc w (w tym miejscu podaj nazwę miasta) przy ulicy…"

Jak rozmawiać z operatorem telefonicznego numeru alarmowego 112

Na pewno nie jeden raz byłaś/eś świadkiem zdarzenia wymagającego interwencji wykwalifikowanych służb. Niestety takie sytuacje często wywołują silny stres, w skutek czego rozmowa z operatorem telefonicznego numeru alarmowego nie przebiega właściwie i niepotrzebnie rozciąga się w czasie.

Rozmowa z operatorem telefonicznego numeru alarmowego 112

Wybierając telefoniczny numer alarmowy 112 zawsze pamiętaj o poniższym schemacie:

 1. Miejsce zdarzenia.
 2. Powód wezwania.
 3. Nazwisko i numer telefonu.

Dlaczego w tej, a nie innej kolejności?

1. Miejsce zdarzenia

W przypływie silnych emocji bywa tak, że osoby dzwoniące pod numer alarmowy w pierwszej kolejności podają wszystko inne oprócz adresu/lokalizacji zdarzenia lub robią to na samym końcu. To jednak może skutkować wydłużeniem czasu reakcji i dojazdu służb, a w konsekwencji zaważyć na życiu Twoim lub osób poszkodowanych. Dlatego miejsce zdarzenia należy wskazać na samym początku.

Innym powodem, dla którego w pierwszej kolejności należy podać miejsce zdarzenia, jest ryzyko przerwania połączenia telefonicznego. Powodów może być wiele, np. rozładowanie baterii w telefonie, problemy z zasięgiem, zakłócenia sieci, utrata przytomności, niespodziewany atak na Ciebie lub cokolwiek innego, co może spowodować, że nie będziesz w stanie dokończyć rozmowy.

Ważną informacją oprócz adresu jest również nazwa miejscowości, zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych. W skutek dużej liczby dzwoniących pod numery alarmowe, może dojść do zablokowania centrali i automatycznego przekierowania połączenia do operatorów w innych miastach. To może doprowadzić do paradoksalnej sytuacji i wysłania pomocy tam, gdzie nie była ona potrzebna.

Może się zdarzyć tak, że miejsce zdarzenia nie ma adresu. Wtedy podaj punkty charakterystyczne, które mogą ułatwić lokalizację miejsca, np.: wiadukt, most, rzeka, wieża ciśnień, kościół, zbiornik wodny, kierunek ruchu, numer słupka hektometrowego (przy drodze), itp.

Rozmowę z operatorem telefonicznego numeru alarmowego 112 możesz rozpocząć np. od słów: “Proszę o pomoc w (w tym miejscu podaj nazwę miasta) przy ulicy…”

2. Powód wezwania

Jeżeli już poinformowaliśmy o tym, gdzie doszło do zdarzenia, wówczas krótko i zwięźle opisujemy co się stało oraz przekazujemy inne istotne dla służb informacje. Przede wszystkim należy podać takie informacje, jak: stan oraz liczbę osób poszkodowanych, źródło zagrożenia, ilość napastników, etc. Pamiętaj również o tym by odpowiadać na zadawane przez operatora pytania. Ten etap rozmowy jest istotny dla oceny sytuacji i skierowania w miejsce zdarzenia odpowiednich sił i środków.

3. Nazwisko i numer telefonu

Informacje te nazywam “opcjonalnymi”. Nie są one niezbędne, aby w dane miejsce wysłano pomoc, jednak dla służb mogą okazać się przydatne – zwłaszcza jeżeli mają problem z odnalezieniem adresu lub potrzebują dodatkowych informacji. W przypadku służb pogotowia ratunkowego odmowa podania tych danych może zostać zinterpretowana przez dyspozytora jako głupi żart. Z kolei dzwoniąc na policję możemy pozostać anonimowi – interwencja i tak zostanie podjęta.

Inne ważne rzeczy, o których musisz pamiętać

 1. Pod numer alarmowy dzwoń tylko jeżeli jesteś uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia.
 2. Operator widzi numer z którego dzwonisz, nawet jeżeli jest on zastrzeżony.
 3. Kiedy dzwonisz na numer alarmowy z telefonu komórkowego nie mając zasięgu lub bez karty SIM, wówczas przydzielany jest Ci numer tymczasowy – operator nie jest w stanie oddzwonić na taki numer.
 4. Pytanie operatora o numer telefonu z jakiego dzwonisz służy weryfikacji zgłoszenia.
 5. Połączenia z numerami alarmowymi są rejestrowane, a zapisy archiwizowane.
 6. Wprowadzanie w błąd i bezzasadne połączenia z numerami alarmowymi są karalne.
 7. W przypadku zgłoszenia zdublowanego operator po wysłuchaniu informacji o zdarzeniu przerwie rozmowę, by nie blokować numeru alarmowego 112.
 8. Nie rozłączaj się i czekaj na instrukcje od osoby, z którą rozmawiasz.
 9. Jeśli sytuacja uległa zmianie niezwłocznie powiadom o tym operatora numeru alarmowego.
 10. Staraj się nie korzystać z telefonu do momentu przyjazdu służb.
 11. Nie odkładaj słuchawki, jeśli niechcący wybierzesz numer alarmowy! Powiedz, że to pomyłka.
 12. Przeciętny czas rozmowy z operatorem numeru alarmowego nie przekracza 60-90 sek.

Najpopularniejsze telefony alarmowe w Polsce

 • 112: Ogólny numer alarmowy
 • 999: Pogotowie
 • 998: Straż Pożarna
 • 997: Policja
 • 994: Pogotowie Wodno-kanalizacyjne
 • 993: Pogotowie Ciepłownicze
 • 992: Pogotowie Gazowe
 • 991: Pogotowie Energetyczne
 • 988: Telefon Zaufania
 • 986: Straż miejska
 • 981: Pomoc drogowa

 

/foto: Shutterstock.com

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bartosz Grduszak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
%d bloggers like this: