Jak uchronić się przed gwałtem - Dobre Praktyki!

Jak uchronić się przed gwałtem – Dobre Praktyki!

Jak uchronić się przed gwałtem? W jaki sposób uniknąć sytuacji niebezpiecznej? Czy jesteś w stanie obronić się przed większym i silniejszym od siebie napastnikiem? Szanse na ratunek istnieją zawsze. Jeżeli nie siłą, to sposobem. Na początek jednak krótko o prewencji.

Prewencja

W każdej sytuacji zachowaj czujność.
Unikaj samotnych wypadów po zmroku oraz grup ludzi i miejsc potencjalnie niebezpiecznych, nieoświetlonych i niemonitorowanych.
Informuj najbliższych o tym, gdzie i z kim wychodzisz.
Nie ufaj nowo poznanym osobom.
Będąc na imprezie nie zażywaj środków odurzających ani takiej ilości alkoholu, która mogłaby wpłynąć na Twoją zdolność do świadomego podejmowania decyzji.
Pijąc alkohol od nieznajomego ryzykujesz odurzeniem wbrew Twojej woli.

SPRAWDŹ: jak uchronić się przed pigułką gwałtu

Jeżeli czujesz się zagrożona, przerwij spotkanie. Nie pozwalaj odwozić się do domu osobom, które słabo znasz.

Jak uchronić się przed gwałtem

Jeżeli do ataku jeszcze nie doszło, a Ty czujesz się zagrożona, natychmiast wezwij pomoc. Poproś o pomoc przechodnia lub inne osoby z otoczenia lub skontaktuj się z zaufaną osobą albo bezpośrednio z Policją (997 lub 112). Do czasu przybycia pomocy staraj się zachować spokój, nie prowokuj i nie próbuj rozzłościć potencjalnego napastnika.

SPRAWDŹ: rozmowa z dyżurnym/operatorem numeru alarmowego

Musisz być świadoma tego, że nie każdą próbę gwałtu da się przewidzieć

Wbrew Twojej woli możesz znaleźć się na osobności z mężczyzną, który siłą zamierza wymusić na Tobie stosunek płciowy. Jeżeli protesty z Twojej strony okazują się nieskuteczne, a napastnik nie odpuszcza, nie wahaj się stawić czynnego oporu.

Do obrony możesz wykorzystać wszystko co znajdziesz w swoim otoczeniu np. kamień, kij lub butelkę. Niezwykle przydatne w takiej sytuacji mogą okazać się również rzeczy, które na co dzień nosisz przy sobie.

W swojej torebce możesz znaleźć przedmioty mogące posłużyć za improwizowaną broń

Kluczami czy długopisem atakuj wrażliwe punkty na ciele napastnika np. oczy, nos, gardło, połączenia stawów, żebra, etc. Każdy atak w czułe miejsce, jeżeli nie zrani napastnika, to na pewno wywoła u niego dyskomfort. Dzięki temu zyskasz kilka sekund na to, by się wyswobodzić i uciec.

Jako broń może posłużyć Ci również smartfon lub szczotka do włosów z twardym uchwytem. Takimi przedmiotami uderzaj przede wszystkim w głowę napastnika. Rób to szybko i z całą mocą. W podobny sposób możesz wykorzystać but, pod warunkiem, że ma twardy obcas lub tzw. “szpilkę”.

Tego typu pozorowane sprzęty mogą okazać się jednak zawodne, dlatego warto żebyś odpowiednio wcześniej zaopatrzyła się w profesjonalne gadżety służące do samoobrony (np. kubotan , gaz pieprzowy, etc.). Pamiętaj również o tym, by nigdy nie ostrzegać napastnika przed atakiem.

Jeśli nie siłą, to sposobem

Krzycz nie tylko po to by wołać o pomoc, ale również, że masz AIDS i że na pewno zarazisz swojego oprawcę, jeżeli Cię dotknie. Spróbuj zmusić się do wymiotów na siebie lub na gwałciciela gdyż takie działanie może skutecznie ostudzić intencje napastnika.

Jeżeli gwałciciel zablokuje Ci obie ręce pluj mu w twarz. W momencie, kiedy puści jedną z twoich rąk, atakuj wrażliwe punkty na głowie i twarzy napastnika (wkładaj palce w oczy, uderzaj w nos, ciągnij za włosy).

Rzuć czymkolwiek co znajdziesz pod ręką w kierunku atakującego mężczyzny. W ten sposób możesz na chwilę odwrócić jego uwagę i zyskać parę sekund na ucieczkę.

Istnieje jeszcze jeden, dosyć kontrowersyjny sposób obrony przed gwałtem. Zamiast stawiać opór możesz spróbować wykazać zainteresowanie, dotykając gwałciciela w okolice intymne. Takie zachowanie będzie dla niego dezorientujące i może spowodować, że odsłoni przed Tobą swoje słabe punkty. Wykorzystaj moment i z całych swoich sił uderz lub kopnij go w czułe miejsce.

Postaw na umiejętności

Prewencyjnie zapisz się na kurs samoobrony. Nie licz jednak na to, że dzięki kilku lekcjom zaczniesz obezwładniać 100 kilogramowych facetów. Na takim kursie nabędziesz za to świadomości zagrożenia oraz pewności siebie.

Bardzo dobrą alternatywą dla lekcji samoobrony są treningi brazylijskiego jiu-jitsu, które uczą walki w parterze za pomocą dźwigni i duszeń oraz – co dla Ciebie najistotniejsze – wydostawania się spod napastnika.

Sprawdź jak trenują dziewczyny w bydgoskiej akademii sportów walki XYZ i sama oceń, czy takie umiejętności mogą być przydatne:

Pamiętaj o tym, że żadnym błaganiem o litość nie uchronisz się przed gwałtem. Działanie gwałciciela jest intencjonalne, a jego celem jest zaspokojenie swoich potrzeb. Nic innego się dla niego nie liczy.

Nie podejmując próby walki odbierasz sobie szansę na uniknięcie zagrożenia!

Udostępnij ten wpis znajomym i promuj Dobre Praktyki!

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Slow FixBartosz GrduszakOlgaMonikaAgata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Katarzyna
Gość

Bardzo ciekawy wpis za który, jako kobieta oczywiście dziękuje. Szereg przydatnych rad z których warto zdać sobie sprawę. Tak jak mówisz, musimy w chwili zagrożenia podjąć walkę, bo bez niej nie będziemy miały szans. Gwałciciel ma ściśle określony cel i żadne błagania nie przyprawią go o łzy, czy “darowanie nam”… Kobieta tak naprawdę nie jest bez szans, pomimo, że jest drobniejsza sprytem może siebie uratować. Siła nie leży w mięśniach…

Agata
Gość
Agata

Sposób “na AIDS” jest dobry, tylko czy napastnik uwierzy?

Olga
Gość

Właśnie też się zastanawiam…

Monika
Gość

Dla mnie przede wszystkim liczy się prewencja, choć oczywiście nie wszystko da się przewidzieć. Trudno powiedzieć, jak zachowa się osoba zaatakowana, bywa, że strach tak paraliżuje, że ofiara nie jest w stanie podjąć próby obrony.

Slow Fix
Gość

Straszny temat, ale wskazówki bardzo cenne

%d bloggers like this: