Jak zadbać o bezpieczeństwo informacji - Dobre Praktyki!

Jak zadbać o bezpieczeństwo informacji – Dobre Praktyki!

Istota informacji we współczesnym świecie jest ogromna. Mamy z nimi do czynienia praktycznie na każdym kroku. Często jednak zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z pozoru nieistotne dla nas informacje, dla innych mogą mieć realną wartość i cenę. Informacje bowiem są towarem, a popyt na nie stale rośnie. Bez nich proces planowania i podejmowania decyzji nie miałby najmniejszego sensu. Toteż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w gąszczu podmiotów zainteresowanych informacjami zawsze znajdzie się taki, który będzie próbował pozyskiwać je wbrew naszej woli i w sposób nielegalny.

Ty, ja, czy każdy inny człowiek, bez względu na to kim jesteśmy i jaki zawód wykonujemy – czy to przez nierozważne postepowanie, czy poprzez działalność osób trzecich – musimy liczyć się z zagrożeniem utraty informacji dotyczących wykonywanej pracy, a nawet życia codziennego. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im należytej ochrony i bezpieczeństwa.

Jak zadbać o bezpieczeństwo informacji – Dobre Praktyki!

W biurze

 1. Jeżeli musisz przenieść informacje służbowe poza firmę, rób to za pomocą szyfrowanych nośników, a dodatkowo szyfruj pliki.
 2. Uważaj w jaki sposób transportujesz nośniki z danymi– przede wszystkim rób to tak, by nie zgubić urządzenia.
 3. Nie zapisuj hasła do komputera na fiszkach przyklejanych do monitora, biurka, tablicy, etc.
 4. Przestrzegaj zasady “czystego biurka”, tzn. że żadne dokumenty zawierające informacje służbowe nie powinny znajdować się na widoku po godzinach pracy.
 5. Ekran monitora ustaw w taki sposób, by nikt inny oprócz Ciebie nie miał do niego wglądu.
 6. Niepotrzebne dokumenty oraz kopie niszcz za pomocą przystosowanych do tego celu urządzeń biurowych. W ten sposób uniemożliwisz ich odczytanie, skopiowanie lub odtworzenie przez osoby nieuprawnione.

W kontaktach służbowych

 1. Zachowaj ostrożność w kontaktach z cudzoziemcami, przede wszystkim pochodzących z krajów tzw. “podwyższonego ryzyka”.
 2. Dziel się wiedzą wyłącznie w obszarze, w którym wymiana danych informacji jest niezbędna. Stosuj się do “zasady ekwiwalentności”. Przekazuj wyłącznie te informacje, które są przedmiotem współpracy.
 3. Nie zapominaj o tym, że informacje służbowe możesz przekazać innym podmiotom po uprzednim uzyskaniu zgody swojego przełożonego.
 4. Każdorazowo i niezwłocznie informuj przełożonego lub komórkę odpowiedzialną za bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie o wszelkich nieprawidłowościach lub/i okolicznościach nietypowych podczas spotkań o charakterze służbowym.
 5. Nie korzystaj w pracy z pendrive’ów i itp. rozdawanych na różnych seminariach, spotkaniach, targach i wystawach branżowych.
 6. Zachowaj rozwagę i zdrowy rozsądek w przyjmowaniu zaproszeń na branżowe imprezy o charakterze towarzyskim.
 7. Postępuj zgodnie z ustalonymi w firmie wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa, regulaminami porządkowymi itp.

W czasie prywatnym i poza pracą

 1. Nie rozmawiaj na tematy służbowe w miejscach publicznych, w szczególności jeżeli dookoła znajdują się nieznane Ci osoby. Za takie miejsca można uznać puby, restauracje, środki komunikacji, parki, centra handlowe, dworce, lotniska, etc.
 2. Nie poruszaj istotnych i wrażliwych tematów w trakcie rozmów telefonicznych.
 3. Nie umieszczaj na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych szczegółów dotyczących pracy i życia prywatnego.
 4. Nie pozostawiaj telefonu, tabletu i laptopa bez opieki.
 5. Podczas imprezy z nieznajomymi lub nowo poznanymi osobami nie nadużywaj alkoholu oraz używek.

SPRAWDŹ: jak uchronić się przed pigułką gwałtu

Podczas służbowych i prywatnych wyjazdów zagranicznych

 1. W czasie wyjazdu służbowego stosuj się do zasady “ograniczonego zaufania”. Pamiętaj o tym, że poza Twoją firmą nie ma bezpiecznych miejsc do prowadzenia rozmów i przechowywania dokumentacji służbowej, a tym bardziej niejawnej.
 2. Zabierz ze sobą wyłącznie te dokumenty i notatki, które będą Ci niezbędne w czasie wyjazdu.
 3. Dokumenty oraz urządzenia elektroniczne zawierające ważne informacje miej zawsze przy sobie. Nie pozostawiaj ich w pokojach i sejfach hotelowych, salach konferencyjnych oraz innych miejscach, do których osoby trzecie mogą mieć dostęp.
 4. Nie prowokuj swoim zachowaniem. Przestrzegaj praw i zwyczajów kraju, w którym wizytujesz.
 5. W przypadku wyświadczania “przyjacielskiej” przysługi jaką jest np. przewożenie paczek i listów, upewnij się co jest przedmiotem transportu i czy na pewno jest to legalne w kraju do którego zmierzasz. Nie przyjmuj żadnych przedmiotów od osób nieznajomych.
 6. Staraj poruszać się w grupie.
 7. Jeżeli masz wątpliwości, problem, lub nie czujesz się bezpiecznie – zgłoś się do polskiej ambasady lub konsulatu.

W sieci

 1. Nie otwieraj podejrzanych linków oraz załączników, jakie dostajesz na skrzynkę mailową.
 2. Urządzenia elektroniczne zabezpieczaj za pomocą systematycznie zmienianych haseł.
 3. Chroń swoje hasła. Nie udostępniaj ich innym osobom, nie zapisuj na kartkach papieru i nie umieszczaj ich w miejscu ogólnodostępnym.
 4. Nie używaj tych samych haseł do różnych usług. W celu wygenerowania silnego hasła korzystaj z liter, liczb oraz znaków specjalnych jednocześnie. Receptę na silne hasło znajdziesz na blogu eksperckim 4itsecurity.
 5. Ostrożnie korzystaj z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
 6. Pamiętaj o aktualizacji systemu operacyjnego, oprogramowania antywirusowego oraz o instalacji w Twojej przeglądarce internetowej aplikacji pozwalających uniknąć śledzenia Twoich zachowań w Internecie.
 7. Korzystaj z komunikatorów szyfrujących dane.
 8. Czytaj regulaminy i polityki prywatności.
 9. Jakiekolwiek pliki pobieraj tylko z zaufanych stron, a następnie skanuj je przed uruchomieniem.
 10. W przypadku użycia zewnętrznych nośników danych nienależących do Ciebie sprawdzaj je uprzednio za pomocą aktualnego oprogramowania antywirusowego.
 11. Twórz kopie zapasowe ważnych dla Ciebie danych.
 12. Surfując po sieci zachowaj zdrowy rozsądek.

Nie lekceważ zagrożenia!

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy jest narażony na utratę informacji. Nie każdy jednak wie, jak się przed tego typu zagrożeniem uchronić, dlatego udostępnij ten wpis i promuj Dobre Praktyki!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Bartosz GrduszakMonika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość

Wow! Sporo tych zasad wyszło. Sama przede wszystkim przestrzgam chowania dokumentów z biurka jak od niego odchodzę i wyłączania komputera.

%d bloggers like this: