• Home
 • /
 • Bez kategorii
 • /
 • Twoje bezpieczeństwo podczas świątecznych jarmarków – Dobre Praktyki!
Twoje bezpieczeństwo podczas świątecznych jarmarków - Dobre Praktyki!

Twoje bezpieczeństwo podczas świątecznych jarmarków – Dobre Praktyki!

Rokrocznie przed Bożym Narodzeniem w wielu polskich miastach oraz w całej Europie pojawiają się świąteczne jarmarki, na ulicach gromadzą się tłumy ludzi, a centra handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Miejsca tego typu przyciągają niezliczone rzesze osób, które nie zawsze są świadome zagrożeń z jakimi mogą mieć do czynienia. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych zapoznaj się z DOBRYMI PRAKTYKAMI, które pomogą Ci uchronić się przed niebezpieczeństwami, jakie możesz napotkać spędzając czas w miejscach zatłoczonych.

Twoje bezpieczeństwo podczas świątecznych jarmarków – Dobre Praktyki!

W pierwszej kolejności poczytaj o miejscu, do którego masz zamiar się wybrać. Zwróć uwagę na to, czy w okolicy nie dochodziło wcześniej do poważnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu oraz czy obiekt lub obszar, który Cię interesuje jest chroniony. Informacje, jakie pozyskasz pozwolą Ci wstępnie przygotować się na ewentualne niedogodności.

Okazja czyni złodzieja

Musisz wiedzieć, że miejsca zatłoczone przyciągają przede wszystkim drobnych przestępców trudniących się kradzieżami. Dzieje się tak, bowiem tłum daje kieszonkowcom anonimowość. Dodatkowo ich sprzymierzeńcem jest zamieszanie, jakie panuje dookoła. Twoja uwaga najczęściej skupiona jest na innych rzeczach niż kieszenie kurtki, torebka lub plecak. Niestety wystarczy chwila roztargnienia, by pozbyć się telefonu, pieniędzy czy portfela z dokumentami, dlatego przede wszystkim:

 1. Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze.
 2. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie. Staraj się zachować co najmniej dystans osobisty z otoczeniem (przyjmuje się, że jest to odległość od 45-120 cm lub na długość wyciągniętego ramienia).
 3. Nie noś przy sobie nadmiaru gotówki. Zabieraj ze sobą tyle pieniędzy, ile jest Ci potrzebnych. Noś je blisko siebie, w kilku trudno dostępnych miejscach.

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: jak uchronić się przed kieszonkowcem

Dziecko w tłumie

 1. Będąc w tłumie musisz zadbać również o bezpieczeństwo swojego dziecka, a szczególnie o to, by się nie zgubiło. Jak to zrobić?
 2. Sprawdź czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie się przedstawić i czy przychodzi do Ciebie za każdym razem, gdy je wołasz.
 3. Powiedz dziecku, że jeżeli się zgubi lub ktoś będzie chciał je zabrać, to ma głośno Cię wołać.
 4. Upewnij się czy Twoje dziecko wie jak wyglądają osoby, które mogą mu pomóc jeżeli się zgubi – policjant, strażnik miejskipracownik ochrony i ratownik medyczny. Nigdy nie strasz dziecka osobami w mundurze!
 5. Zaopatrz dziecko w gadżet, dzięki któremu łatwo je zlokalizujesz lub rozpoznasz – wybór jest dość szeroki, od silikonowych opasek na rękę, po lokalizatory GPS. Czasami jednak wystarczy tradycyjny balonik z helem przywiązany do rączki dziecka.

O szczegółach przeczytasz we wpisie: jak nie zgubić dziecka w tłumie

Zagrożenia o charakterze terrorystycznym

Podczas wizyty na jarmarku lub w centrum handlowym może okazać się, że będziesz świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznej sytuacji. Wówczas natychmiast powiadom o tym ochronę lub pracowników obsługi, a następnie ewakuuj się w bezpieczne miejsce.

Podejrzany bagaż lub inny przedmiot

Pilnuj swoich zakupów, torby lub plecaka, bowiem każdy pozostawiony bez opieki przedmiot w miejscu publicznym należy traktować jako potencjalnie niebezpieczny. Jeśli zdarzy się, że w okolicy targowiska, jarmarku lub centrum handlowego zauważysz podejrzaną rzecz niewiadomego pochodzenia, to natychmiast reaguj. Postępuj zgodnie z poniższym schematem:

 1. Nie dotykaj.
 2. Nie przemieszczaj.
 3. Nie prowokuj zbiegowiska.
 4. Oddal się z tego miejsca.
 5. Ostrzegaj inne osoby.
 6. Zachowaj spokój.
 7. Poinformuj policję, ochronę lub administratora danego obiektu lub obszaru.

Atak nożownika lub aktywnego strzelca

Innym zagrożeniem, z jakim możesz spotkać się w takich miejscach, jest masowy morderca – przykładem jest atak nożownika w CH VIVO! w Stalowej Woli.

Celem masowego mordercy jest zabicie i ranienie jak największej liczby osób w jednym miejscu, bez względu na wiek, płeć, przekonania i wiarę. Napastnik do mordowania ludzi może używać broni palnej, siekiery, noża, etc.

Osoby bezpośrednio zaatakowane przez masowego mordercę mogą mieć znikome szanse na przeżycie (atak następuje zwykle zaskoczeniem), ale jeżeli w porę uświadomisz sobie zagrożenie, możesz zastosować strategię:  UCIEKAJ-SCHOWAJ SIĘ-WALCZ:

Taranowanie pojazdem

Okolice jarmarków czy nawet same jarmarki narażone są również na ataki terrorystyczne z użyciem pojazdów mechanicznych, dlatego idąc ulicą nie skupiaj swojej uwagi na smartfonie. Zamiast tego koncentruj się na otoczeniu. Obserwuj ludzi i pojazdy. Zwracaj szczególną uwagę na samochody, które jadą w dziwny sposób w czasie i miejscu, w których nie powinno ich być. Pamiętaj o tym, że nawet sekunda nieuwagi może kosztować Cię życie!

Sprawdź szczegóły: co robić, aby uniknąć i przetrwać atak terrorystyczny z użyciem pojazdu

Bezpieczna ewakuacja

Niezależnie od tego, gdzie się udasz zwracaj uwagę na drogi, które w razie zagrożenia umożliwią Ci ucieczkę z tego miejsca. Znając topografię terenu jesteś w stanie zaplanować bezpieczną ewakuację. Pamiętaj jednak o tym, że na wypadek zagrożenia terrorystycznego musisz mieć w zanadrzu kilka alternatywnych rozwiązań.

Uciekający tłum

Nagłe zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu uczestników tłumu może wywołać popłoch, który w niesprzyjających warunkach znacznie utrudni spokojną i bezpieczną ewakuację z danego terenu lub obiektu. W takiej sytuacji:

Poruszaj się z prędkością całej grupy. Nie spowalniaj, nie przyśpieszaj i gwałtownie nie zmieniaj kierunku ucieczki, gdyż takie zachowanie może wywołać turbulencje i narazić Ciebie oraz osoby z Twojego otoczenia na niebezpieczeństwo stratowania przez tłum.

 1. Staraj się nie podążać za tłumem, unikaj wąskich przejść, w których tłoczą się ludzie oraz szklanych witryn.
 2. Nie daj się porwać owczemu pędowi. Wybierz własny kierunek. Ufaj swojemu rozumowi – nigdy instynktowi stada.
 3. Szukaj wyjść awaryjnych, drzwi przeciwpożarowych, unikaj wchodzenia w zamknięte przestrzenie wraz z dużą grupą ludzi.
 4. W sytuacji bez wyjścia szukaj trwałej przeszkody, za którą można się schronić – np. ściana, filar.
 5. Skorzystaj z pierwszej okazji, aby opuścić tłum.

Więcej znajdziesz we wpisie pod tytułem: uciekający tłum

Pamiętaj o tym, że o każdym incydencie zagrażającym nie tylko Twojemu bezpieczeństwu, ale również bezpieczeństwu innych osób musisz poinformować odpowiednie służby. Wybierając jakikolwiek numer alarmowy zawsze pamiętaj o poniższym schemacie i kolejności przekazywany informacji:

 1. Miejsce zdarzenia.
 2. Powód wezwania.
 3. Nazwisko i numer telefonu.

SPRAWDŹ: jak rozmawiać z operatorem numeru alarmowego i dowiedz się dlaczego kolejność przekazywanych informacji jest tak istotna

Jeżeli masz pytania co do powyższej treści pisz na mój mail: bartosz@bezpiecznywtlumie.pl

Chętnie pomogę rozwiać Twoje wątpliwości!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: