Bezpieczeństwo podczas 26. Finału WOŚP - Dobre Praktyki!

Bezpieczeństwo podczas 26. Finału WOŚP – Dobre Praktyki!

Powoli zbliżamy się do 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego jak co roku w wielu polskich miastach, a także poza granicami kraju, odbędą się liczne koncerty muzyczne oraz publiczne kwesty prowadzone przez wolontariuszy Fundacji WOŚP.

Imprezy podczas Finału WOŚP tradycyjnie przyciągną tłumy ludzi, przez co na ulicach większych aglomeracji będzie można zaobserwować wzmożony ruch pieszych.

Z tej okazji dla wszystkich wolontariuszy oraz osób chcących wybrać się na 26. Finał WOŚP przygotowałem kilka Dobrych Praktyk, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz uchronić się przed poważniejszymi zagrożeniami.

Bezpieczeństwo podczas 26. Finału WOŚP – Dobre Praktyki!

Na początek kilka podstawowych rad dotyczących samej zbiórki.

Dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Uważaj na oszustów! Pamiętaj, że nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka- naklejki, drugi wolontariusz i identyfikator.

Na identyfikatorze każdego wolontariusza powinno znajdować się imię, nazwisko oraz aktualne zdjęcie osoby, której identyfikator został wydany, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji WOŚP oraz kod QR.

Wzór identyfikatora wolontariusza 26. Finału WOŚP. Źródło: www.wosp.org.pl

Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP, oprócz tego przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany numer kwestującego, zgodny z nr na identyfikatorze.

Jeżeli masz podejrzenie, że dana osoba podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, natychmiast poinformuj o tym Policję (997 albo 112) lub straż miejską/gminną (986).

Dla wolontariuszy kwestujących na ulicach miast

➡ Zbiórkę prowadź w miejscach bezpiecznych. Są to przede wszystkim:

 • miejsca chronione (np. dworce, centra handlowe, itp.);
 • miejsca dobrze oświetlone;
 • miejscach objęte monitoringiem kamer;
 • główne ciągi komunikacyjne z dużym natężeniem ruchu pieszych.

Unikaj miejsc potencjalnie niebezpiecznych czyli np. źle oświetlonych i mało ruchliwych.

W trakcie zbiórki oraz podczas powrotu do sztabu poruszaj się w grupie, wraz z innymi wolontariuszami i/lub pod opieka osób dorosłych.

W razie jakiejkolwiek agresji nie ratuj za wszelką cenę skarbonki. Pamiętaj, że życie i zdrowie jest najważniejsze. Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy, a podczas jego ucieczki głośno wzywaj pomocy.

O wszelkich zagrożeniach dla Twojego bezpieczeństwa natychmiast informuj Policję (997 albo 112) lub straż miejską/gminną (986).

Okazja czyni złodzieja

Niestety Finał WOŚP, jako że przyciąga tłumy ludzi, to nie tylko publiczna kwesta w szczytnym celu czy dobra zabawa. To także okres żniw dla kieszonkowców. Aby nie stać się ofiarą złodzieja weź sobie do serce poniższe 3 punkty:

 1. Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze.
 2. Zwracaj szczególną uwagę na osoby podejrzane znajdujące się w Twoim najbliższym otoczeniu. Staraj się zachować z nimi co najmniej dystans osobisty (przyjmuje się, że jest to odległość od 45-120 cm lub na długość wyciągniętego ramienia).
 3. Nie noś przy sobie nadmiaru gotówki. Zabierz ze sobą tyle pieniędzy, ile jest Ci potrzebnych. Noś je blisko siebie, w kilku trudno dostępnych miejscach.

Więcej o antykieszonkowej prewencji znajdziesz we wpisie: jak uchronić się przed kieszonkowcem

Dziecko w tłumie

Będąc w tłumie musisz zadbać również o bezpieczeństwo swojego dziecka, a szczególnie o to, by się nie zgubiło. Jak to zrobić?

 1. Sprawdź czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie się przedstawić i czy przychodzi do Ciebie za każdym razem, gdy je wołasz.
 2. Powiedz dziecku, że jeżeli się zgubi lub ktoś będzie chciał je zabrać, to ma głośno Cię wołać.
 3. Upewnij się czy Twoje dziecko wie jak wyglądają osoby, które mogą mu pomóc jeżeli się zgubi – policjant, strażnik miejski, pracownik ochrony, ratownik medyczny lub wolontariusz WOŚP. Nigdy nie strasz dziecka osobami w mundurze!
 4. Zaopatrz dziecko w gadżet, dzięki któremu łatwo je zlokalizujesz lub rozpoznasz – wybór jest dość szeroki, od silikonowych opasek na rękę, po lokalizatory GPS. Czasami jednak wystarczy tradycyjny balonik z helem przywiązany do rączki dziecka.

O szczegółach przeczytasz we wpisie: jak nie zgubić dziecka w tłumie

Zagrożenia o charakterze terrorystycznym

Musisz pamiętać o tym, że miejsca zatłoczone – nawet te chronione, jak 26. Finał WOŚP w każdym większym mieście – są niezwykle atrakcyjne pod względem terrorystycznym. Będąc świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznej sytuacji natychmiast powiadom o tym ochronę lub pracowników obsługi, a następnie ewakuuj się w bezpieczne miejsce.

Podejrzany bagaż lub inny przedmiot

Pilnuj swoich zakupów, torby lub plecaka, bowiem każdy pozostawiony bez opieki przedmiot w miejscu publicznym należy traktować jako potencjalnie niebezpieczny. Jeśli zdarzy się, że w okolicy targowiska, jarmarku lub centrum handlowego zauważysz podejrzaną rzecz niewiadomego pochodzenia, to natychmiast reaguj. Postępuj zgodnie z poniższym schematem:

 1. Nie dotykaj.
 2. Nie przemieszczaj.
 3. Nie prowokuj zbiegowiska.
 4. Oddal się z tego miejsca.
 5. Ostrzegaj inne osoby.
 6. Zachowaj spokój.
 7. Poinformuj policję, ochronę lub osobę z ramienia organizatora imprezy.

Atak nożownika lub aktywnego strzelca

Innym zagrożeniem, z jakim możesz mieć do czynienia w zatłoczonym miejscu, jest masowy morderca – przykładem jest atak nożownika w CH VIVO! w Stalowej Woli.

Celem masowego mordercy jest zabicie i ranienie jak największej liczby osób w jednym miejscu, bez względu na wiek, płeć, przekonania i wiarę. Napastnik do mordowania ludzi może używać broni palnej, siekiery, noża, etc.

Osoby bezpośrednio zaatakowane przez masowego mordercę mogą mieć znikome szanse na przeżycie (atak następuje zwykle zaskoczeniem), ale jeżeli w porę uświadomisz sobie zagrożenie, możesz zastosować strategię UCIEKAJ-SCHOWAJ SIĘ-WALCZ, którą przedstawiłem na poniższej grafice:

Taranowanie pojazdem

Miejsca zatłoczone narażone są również na ataki terrorystyczne z użyciem pojazdów mechanicznych, dlatego idąc ulicą nie skupiaj swojej uwagi na smartfonie. Zamiast tego koncentruj się na otoczeniu. Obserwuj ludzi i pojazdy. Zwracaj szczególną uwagę na samochody, które jadą w dziwny sposób w czasie i miejscu, w których nie powinno ich być. Pamiętaj o tym, że nawet sekunda nieuwagi może kosztować Cię życie!

Sprawdź szczegóły: jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochodu

Bezpieczna ewakuacja

Niezależnie od tego, gdzie się udasz zwracaj uwagę na drogi, które w razie zagrożenia umożliwią Ci ucieczkę z tego miejsca. Znając topografię terenu jesteś w stanie zaplanować bezpieczną ewakuację. Pamiętaj jednak o tym, że na wypadek zagrożenia terrorystycznego musisz mieć w zanadrzu kilka alternatywnych rozwiązań. Stosuj się do poleceń wydawanych przez służby porządkowe.

Uciekający tłum

Nagłe zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu uczestników tłumu może wywołać popłoch, który w niesprzyjających warunkach znacznie utrudni spokojną i bezpieczną ewakuację z danego terenu lub obiektu. W takiej sytuacji:

 1. Poruszaj się z prędkością całej grupy. Nie spowalniaj, nie przyśpieszaj i gwałtownie nie zmieniaj kierunku ucieczki, gdyż takie zachowanie może wywołać turbulencje i narazić Ciebie oraz osoby z Twojego otoczenia na niebezpieczeństwo stratowania przez tłum.
 2. Staraj się nie podążać za tłumem, unikaj wąskich przejść, w których tłoczą się ludzie oraz szklanych witryn.
 3. Nie daj się porwać owczemu pędowi. Wybierz własny kierunek. Ufaj swojemu rozumowi – nigdy instynktowi stada.
 4. Szukaj wyjść awaryjnych, drzwi przeciwpożarowych, unikaj wchodzenia w zamknięte przestrzenie wraz z dużą grupą ludzi.
 5. W sytuacji bez wyjścia szukaj trwałej przeszkody, za którą można się schronić – np. ściana, filar.
 6. Skorzystaj z pierwszej okazji, aby opuścić tłum.

Swoją wiedze poszerzysz czytając wpis: jak się zachować, kiedy znajdziesz się w uciekającym tłumie

Pamiętaj o tym, że o każdym incydencie zagrażającym nie tylko Twojemu bezpieczeństwu, ale również bezpieczeństwu innych osób musisz poinformować odpowiednie służby. Wybierając jakikolwiek numer alarmowy zachowaj następująca kolejność przekazywania informacji:

 1. Miejsce zdarzenia.
 2. Powód wezwania.
 3. Nazwisko i numer telefonu.

SPRAWDŹ: jak rozmawiać z operatorem numeru alarmowego i dowiedz się dlaczego kolejność przekazywanych informacji jest tak istotna

Jeżeli masz pytania co do powyższej treści pisz na mój mail: bartosz@bezpiecznywtlumie.pl
Chętnie pomogę rozwiać Twoje wątpliwości!

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MagdaWarsztat PodróżyPaulinaBartosz GrduszakAsia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Milena
Gość

Pomijając jak bardzo przydatny jest ten artykuł, muszę dodać że bardzo łatwo i przyjemnie się go czyta. Dobrze przemyślana i zgrabnie ułożona strona. Gratuluję tak pomocnej, przyjemnej i potrzebnej(!) strefy w sieci 🙂 Idę czytać dalej!

Asia
Gość

A ja mam właśnie obawę – jak rozpoznać że puszka i wolontariusz są fałszywe? Niestety nie każdy tak zna jak wygląda oryginał (puszki np) a nawet drobnych zmian możemy nie zauważyć. Niestety jest tylu oszustów że czasami strach dawac :///

Paulina
Gość

Dzięki za wszystkie porady. Niestety, ale taka wiedza jest zawsze potrzebna.

Warsztat Podróży
Gość

Bardzo przydatny wpis ! Takie info powinno być szeroko dostępne w mediach i szkołach!

Magda
Gość
Magda

Szkoda,ze wczesniej na natrafilam na ten post. Bardzo praktyczne porady. Przyda sie na kolejny final.

%d bloggers like this: