Jak nie zgubić dziecka w tłumie - Dobre Praktyki!

Jak nie zgubić dziecka w tłumie – Dobre Praktyki!

Na pewno nie jeden raz drogi rodzicu, pomyślałeś o tym, że Twoje dziecko może zgubić się w tłumie. Problem w zasadzie nie istnieje, kiedy dziecko jeszcze nie chodzi. Niestety w późniejszym okresie, trzeba liczyć się z takim ryzykiem. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby ciekawy świata maluch zniknął nam z pola widzenia.

Bezpieczeństwo dziecka zależy od Ciebie!

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i narażania dziecka na niebezpieczeństwo, warto wcześniej przewidzieć taką sytuację i odpowiednio je przygotować przed wyjściem z domu.

Jak nie zgubić dziecka w tłumie – Dobre Praktyki!

1. Ucz dziecko, jak ma się zachować, kiedy się zgubi.

Dziecko przede wszystkim powinno umieć powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz regularnie tę umiejętność, najlepiej w zabawie. Wyrabiaj u dziecka nawyki, że gdy będziesz je wołać, to ma przyjść do Ciebie, a gdy ono się zgubi – ma głośno Cię wołać. Dziecko powinno również wiedzieć, że ma głośno krzyczeć i protestować, gdy ktoś obcy będzie chciał je zabrać. Warto również nauczyć swoje dziecko, aby w razie zagubienia potrafiło poprosić o pomoc inne osoby dorosłe z dziećmi lub umundurowane – pokaż dziecku jak wygląda policjant, pracownik ochrony i ratownik medyczny.

2. Zwróć uwagę na ubiór malucha.

Jaskrawy kolor koszulki czy charakterystyczna czapka mogą znacznie ułatwić ewentualne poszukiwania w przypadku zgubienia się dziecka.

3. Napisz markerem na nadgarstku dziecka swój numer telefonu.

Miejsce z danymi spryskaj opatrunkiem w aerozolu, który jest odporny na zmywanie. Warstwa ochronna preparatu nie krępuje ruchów dziecka i zmywa się z powierzchni skóry dopiero po przetarciu alkoholem. Wcześniej jednak poinformuj dziecko, że jeżeli się zgubi, to kontakt do Ciebie ma pokazać osobie dorosłej.

4. Zaopatrz dziecko w specjalną silikonową opaskę na rękę.

Na opasce, tzw. “niezgubce” powinien znajdować się przede wszystkim wytłoczony numerem telefonu do Ciebie.

5. Zawiąż na ręku dziecka balonik z helem.

Balon o charakterystycznym kształcie będzie unosił się na wysokości Twojego wzroku. Zapamiętaj wygląd balonika. Dzięki temu w razie zgubienia dziecka w tłumie szybko je odnajdziesz.

6. Pomyśl o “strażniku dziecka”.

Taki strażnik składa się z dwóch części – nadajnika dla dziecka przypominającego zegarek na rękę i odbiornika dla opiekuna. W momencie, gdy dziecko oddali się od Ciebie i przekroczy maksymalny zasięg urządzenia, uruchomi się charakterystyczny alarm w odbiorniku. Co więcej, dziecko może w każdej chwili użyć specjalnego przycisku umieszczonego w swoim nadajniku, aby wysłać sygnał alarmowy do odbiornika opiekuna. Zasięg działania w tego typu urządzeniach można w prosty sposób regulować, a wynosi on od 1 do 18 metrów w terenie otwartym.

7. Rozważ opcję lokalizatora GPS.

Lokalizator pozwala na ciągły monitoring Twojego dziecka. Urządzenie przysyła lokalizację bezpośrednio na Twój telefon komórkowy (przysyła SMSy z linkiem do Google Maps lub koordynaty GPS). Dzięki takiemu gadżetowi jesteś w stanie zlokalizować swoje dziecko z dokładnością do 3-5 metrów. Taki lokalizator często wyposażony jest także w funkcję telefonu w obie strony.

“Przezorny zawsze ubezpieczony”

Bezpieczeństwa nigdy za wiele, dlatego oprócz powyższych gadżetów warto zapoznać się z mapą terenu, na który się wybieracie – możesz umówić się z dzieckiem, że jeżeli się zgubi, to niezwłocznie uda się w umówione wcześniej miejsce – najlepiej, aby było dość charakterystyczne i łatwe do zapamiętania przez dziecko.

Będąc na miejscu nie zapomnij zrobić dziecku wyraźnego zdjęcie telefonem. Aktualne zdjęcie może okazać się przydatne, jeżeli dziecko zgubi się w tłumie.

Trzymaj rękę na pulsie

Drogi rodzicu pamiętaj jednak o tym, że powyższe wskazówki służące zwiększeniu bezpieczeństwa Twojego dziecka w żaden sposób nie są w stanie zastąpić Twojej czujności i zdrowego rozsądku. Łącząc je jednak z ostrożnością i skupieniem na dziecku jesteś w stanie w maksymalnym stopniu wyeliminować ryzyko zaginięcia swojej pociechy w tłumie.

Udostępnij ten wpis znajomym i promuj Dobre Praktyki!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
bezpieczeństwoJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Joanna
Gość

Cenne uwagi. My mamy opaski i saszetki, na których umieszcza się numer telefonu. I mamy nadzieję, Że nigdy nie będą potrzebne.

bezpieczeństwo
Gość
bezpieczeństwo

Uwielbiam twój blog, ale mam jedna uwagę. Nie uczmy swoich dzieci adresu zamieszkania, lepiej nauczyć je numeru telefonu, a jak ta nauka idzie opornie to chociażby nr na policję.

%d bloggers like this: