• Home
  • /
  • Bez kategorii
  • /
  • Dziecko pozostawione bez opieki – co robić? – Dobre Praktyki!
Dziecko pozostawione bez opieki - co robić? - Dobre Praktyki!

Dziecko pozostawione bez opieki – co robić? – Dobre Praktyki!

Imprezy masowe, centra handlowe, jarmarki, plaże czy wszelkiego rodzaju parki rozrywki rokrocznie przyciągają rzesze ludzi, w tym rodziny z dziećmi. Niestety tego typu miejsca oprócz wielu pozytywnych wrażeń i bodźców, jakich dostarczają, rodzą również pewne zagrożenia, zwłaszcza dla najmłodszych. I nawet najbardziej przezorny rodzic nie jest w stanie ich wszystkich przewidzieć, ani w 100% uchronić przed nimi swojego dziecka.

Jednym z takich niebezpieczeństw jest zgubienie dziecka w tłumie. O tym jak się zabezpieczyć na wypadek takiej sytuacji napisałem już jakiś czas temu.

SPRAWDŹ: jak nie zgubić dziecka w tłumie – Dobre Praktyki!

Dzisiaj natomiast dowiesz się co robić kiedy napotkasz dziecko pozostawione bez opieki oraz jak rozmawiać z rodzicem, który zwróci się do Ciebie z prośbą o pomoc w odnalezieniu dziecka.

Dziecko pozostawione bez opieki – co robić? – Dobre Praktyki!

1. Jeżeli widzisz dziecko pozostawione bez opieki nie zachowuj się biernie.

2. Podejdź do dziecka, przykucnij i z takiej perspektywy rozpocznij rozmowę z nim – pozwoli Ci to wzbudzić zaufanie u dziecka.

3. Przedstaw się i spytaj dziecka o imię i nazwisko.

4. Jeśli dziecko jest przerażone lub płacze postaraj się je uspokoić – wyjaśnij dziecku, że jesteś tu, by mu pomóc.

5. Zapytaj dziecko o to skąd jest, z kim przyszło, itd. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, ponieważ swoją uwagę skupi na rozmowie, zamiast na emocjach. Jeżeli dziecko odpowie przykładowo, że przyszło z tatą zapytaj czy lubi grać z nim w piłkę lub w co lubią się wspólnie bawić, a dopiero potem zadaj pytanie o to, gdzie widziało tatę ostatni raz. Pochwal zachowanie dziecka – podkreśl jego dojrzałość i spokój. Pamiętaj, że informacje, które uda Ci się zebrać mogą być przydatne Policji w przypadku braku zgłoszenia się rodziców.

6. Sprawdź czy dziecko ma na rączce opaskę z nr telefonu do rodziców, a jeżeli nie ma to spytaj czy zna numer na pamięć.

7. Jeżeli uda Ci się ustalić numer do rodziców dziecka – zadzwoń pod niego, a następnie pozostań na miejscu do czasu przybycia opiekuna.

8. Nim przekażesz dziecko osobie, która przybyła na miejsce, oceń reakcję dziecka. Jeżeli jego reakcja na rodzica jest pozytywna, wówczas możesz przekazać dziecko – dla pewności poproś rodzica o wylegitymowanie się dowodem osobistym lub prawem jazdy w celu weryfikacji nazwiska z tożsamością dziecka.

9. W przypadku, kiedy dziecko nie ma/nie zna numeru telefonu do rodziców – zadzwoń pod numer alarmowy 112 i pozostań z dzieckiem do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Dowiedz się: jak prowadzić rozmowę z dyżurnym/operatorem numeru alarmowego

10. Jeśli jesteś w centrum handlowym lub na imprezie masowej, zwróć się do ochrony z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodziców dziecka.

W jaki sposób rozmawiać z osobą dorosłą, która poprosi o pomoc w odnalezieniu dziecka

Jeżeli jesteś funkcjonariuszem, pracownikiem ochrony lub pracownikiem obsługi obiektu/imprezy możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy rodzic, któremu przed chwilą zgubiło się dziecko poprosi Cię o pomoc. Wówczas również musisz wykazać się dużym zrozumieniem i roztropnością w rozmowie, aby nie pogorszyć sytuacji. Poniższy algorytm na pewno Ci w tym pomoże:

1. Rodzic szukający dziecka będzie poddenerwowany i może wobec Ciebie przyjąć postawę roszczeniową – nie odbieraj tego personalnie.

2. Postaraj się wesprzeć taką osobę, porozmawiaj z nią.

3. Zbierz jak najwięcej informacji o dziecku: jak jest ubrane, jak wygląda, kiedy i gdzie ostatni raz było widziane i czy na coś przewlekle choruje. Zebrane informacje przekaż przełożonemu, który poinformuje pozostałe służby/obsługę, a w razie potrzeby inne osoby znajdujące się w danym miejscu.

4. Nie obwiniaj rodzica o to, że doprowadził do zagubienia dziecka – najważniejsze jest, aby dziecko się odnalazło. Wszelkie zbędne uwagi w żaden sposób w tym nie pomogą, a co najwyżej wzbudzą agresję u rodzica.

5. Nigdy i pod żadnym pozorem nie składaj obietnic bez pokrycia. Stwierdzenia “zaraz się znajdzie”  albo “zawsze się znajdują” mogą budzić nierealne oczekiwania względem Ciebie. Zamiast tego używaj zwrotów “robimy wszystko co w naszej mocy”, “wszyscy są już poinformowani” itd.

Udostępnij ten wpis i promuj Dobre Praktyki!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ladymamma.plMonika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość
Monika

Bardzo dobry i przydatny wpis. Na pewno przyda się wielu osobom.

ladymamma.pl
Gość
ladymamma.pl

Wolałabym nigdy nie zgubić moich chłopców… Chyba bym dostała zawału w tej sytuacji…. 🙁

%d bloggers like this: