24 przykłady ataków z użyciem samochodu

24 przykłady ataków z użyciem samochodu

Wprawdzie nie wszystkie wymienione we wpisie 24 przykłady ataków z użyciem samochodu można powiązać z działalnością terrorystyczną, ale na pewno spora część z nich jest dziełem dżihadystów. Nie da się również ukryć, że to właśnie islamscy fanatycy najczęściej zachęcają swoich sympatyków do przeprowadzania ataków z użyciem pojazdów w krajach Zachodu oraz tworzą instrukcje mówiące o tym, jak taki zamach skutecznie przeprowadzić. Jeden z pierwszych tekstów na ten temat opublikowali już kilka lat temu.

W 2010 r. na łamach drugiego numeru propagandowego czasopisma Inspire pojawił się artykuł zatytułowany “The ultimate moving machine”. Wówczas wykorzystanie auta jako narzędzia ataku terrorystycznego dla wielu osób było wręcz nieprawdopodobne, a jednak…

Autor wspomnianego tekstu między innymi wzywał dżihadystów na całym świecie do wykorzystania samochodu jako

 kosiarki, która nie będzie ścinała trawy, tylko wrogów Allaha.

W tekście zasugerował, że podczas ataku najlepiej sprawdzi się półciężarówka z napędem na cztery koła

im mocniejsza, tym lepsza.

Terrorysta w swojej instrukcji pisał również wprost, że

aby spowodować jak najwięcej ofiar, należy maksymalnie rozpędzić pojazd, jednocześnie utrzymując nad nim kontrolę, a następnie uderzyć w możliwie jak najliczniejszą grupę osób.

Poniżej pełna wersja artykułu w języku angielskim:

24 przykłady ataków z użyciem samochodu

1. Atak na Uniwersytecie w Karolinie Północnej, 3 marca 2006

To pierwszym znanym mi atak przy użyciu samochodu. Przeprowadzony przez Mohammeda Rezy Taheri-azara, który na kampusie uniwersytetu Północnej Karoliny wjechał w tłum studentów, raniąc 9 osób. Zamachowiec tłumaczył, że to była zemsta za śmierć muzułmanów mordowanych na całym świecie.

2. Zamach na holenderską rodzinę królewską, 30 kwietnia 2009

Kolejnym tego typu atak miał miejsce w Holandii podczas parady z udziałem rodziny królewskiej. Karst Roeland Tates wjechał swoim autem w tłum. Zginęło wówczas 8 osób, a 10 zostało ciężko rannych. Mężczyzna zeznał, że chciał zabić królową.

3. Molo w Sopocie, 19 lipca 2014

Podobne zdarzenie, jednak wywołane przez niepoczytalnego mężczyznę, miało miejsce na naszym podwórku. Był późny wieczór, kiedy kierowana przez Michała L. szybko jadąca honda wjechała na sopocki deptak, a następnie na molo. Zanim samochód zatrzymał się, uderzając w napotkaną przeszkodę, poszkodowane zostały 23 osoby, z których jedna odniosła ciężkie obrażenia. Sprawca wypadku został zatrzymany na miejscu przez świadków zdarzenia i przekazany policji.

4. Quebec, 20 października 2014

W październiku świat usłyszał o zamachu w kanadyjskim Saint-Jean-sur-Richelieu, gdzie konwertyta na islam Martin Couture-Rouleau wjechał w dwóch żołnierzy. Jeden z nich zginął, a drugi został ciężko ranny. Terrorysta został zneutralizowany w trakcie policyjnego pościgu.

5. Zamach we Wschodniej Jerozolimie, 22 października 2014

Ledwie dwa dni po wydarzeniu w Kanadzie, niejaki Abdel-Rahman Shaloudi wjechał w przystanek w Izraelu. W ataku zginęło trzymiesięczne dziecko i 22-letni mężczyzna.

6. Jerozolima, 5 listopada 2014

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 14 zostało rannych w wyniku zamachu we wschodniej Jerozolimie. Na jednej z głównych ulic miasta furgonetka wjechała w grupę stojących na chodniku osób. Śmiertelną ofiarą ataku był izraelski policjant. Gdy kierowca próbował uciec, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

W ciągu tego samego dnia na Zachodnim Brzegu Jordanu późnym wieczorem Palestyńczyk wjechał autem w grupę izraelskich żołnierzy, raniąc trzech z nich.

7. Atak na zatłoczonym jarmarku we Francji, 22 grudnia 2014

Kolejny tego typu atak miał miejsce we Francji w grudniu 2014 w Dijon i Nantes. Wówczas mężczyźni krzyczący “Allahu Akbar” wjechali w tłum ludzi.

8. Zamach w Nicei, 14 lipca 2016

Nicea w lipcu 2016 roku, gdzie zamachowiec wjechał w tłum spacerujących ludzi. Zginęło tam 87 osób w tym zamachowiec, a ponad 200 osób zostało rannych.

9. Atak na uniwersytecie w Ohio, 28 listopada 2016

Pochodzący z Somalii student, na terenie kampusu uniwersyteckiego w Columbus staranował ludzi samochodem i ranił ich nożem rzeźnickim. W ataku poszkodowanych zostało 11 osób. Sprawca został zastrzelony na miejscu zdarzenia.

10. Zamach na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, 19 grudnia 2016

Następne zdarzenie miało miejsce podczas bożonarodzeniowego jarmarku w Berlinie. Dżihadysta wjechał w tłum skradzionym tirem, zabijając 12 i raniąc ponad 50 osób.

11. Jerozolima, 8 stycznia 2017

Początek drugiego tygodnia nowego roku to zamach w Izraelu. Palestyńczyk wjechał cieżarówką w grupę wojskowych na popularnej promenadzie w Jerozolimie, zabijając 4 osoby.

12. Atak na moście w Londynie, 22 marca 2017

W marcu nastąpił atak na Moście Westminsterskim w Londynie, gdzie napastnik wjechał samochodem w tłum ludzi, po czym wysiadł z pojazdu i rzucił się z nożem na policjantów. W zdarzeniu zginęło 6 osób, a 49 odniosło obrażenia.

13. Próba zamachu w Belgii, 23 marca 2017

Pojazd kierowany przez radykalnego islamistę pędził główną ulicą handlową w Antwerpii, przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszych. Żołnierzom patrolującym ulicę udało się zatrzymać samochód i udaremnić zamach. W pojeździe znaleziono broń palną.

14. Zamach w centrum Sztokholmu, 7 kwietnia 2017

Nieco ponad dwa tygodnie później, tym razem w Sztokholmie, terrorysta wjechał skradzioną ciężarówką w tłum – zginęło 5 osób, a 8 zostało rannych.

15.Nowy Jork, Times Square, 18 maja 2017

Około godz 18.00 czasu lokalnego samochód osobowy wjechał w tłum pieszych na chodniku, zabijając jedną osobę i raniąc ponad dwadzieścia. Kierowcą okazał się były wojskowy Richard Rojas Mężczyzna był już wcześniej notowany przez policję. Służby wykluczyły podłoże terrorystyczne. Na początku sugerowano, że kierowca stracił panowanie nad kierownicą, po czym wjechał w pieszych. Jak się później okazało były żołnierz armii amerykańskiej znajdował się pod wpływem narkotyków, a “głosy w głowie” kazały mu rozjeżdżać kolejne przypadkowe osoby.

16. Atak na London Bridge, 3 czerwca 2017

W czerwcu doszło do kolejnego ataku w Londynie. Rozpędzony samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych na moście London Bridge po czym wysiadło z niego 3 zamachowców, którzy za pomocą noży zaatakowali przechodniów w pobliżu targu Borough Market. Podczas tego zamachu zginęło 11 osób, a 48 zostało rannych.

17. Nieudany zamach na Polach Elizejskich w Paryżu, 19 czerwca 2017

Kolejny atak we Francji. Na Polach Elizejskich ciężarówka uderzyła w radiowóz, a następnie się zapaliła. Teren został otoczony policyjnym kordonem bezpieczeństwa, zamknięto pobliską stację metra. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

18. Atak na muzułmanów w Londynie, 19 czerwca 2017

Zaledwie dwa tygodnie później sfrustrowany Walijczyk wjechał w tłum muzułmanów zgromadzonych przed meczetem Finsbury Park w Londynie.

19. Wirginia, 13 sierpnia 2017

Następnie w Wirginii mężczyzna umyślnie wjechał w grupę protestujących przeciwko wiecowi skrajnej prawicy. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba zginęła, a co najmniej 35 zostało rannych.

20. Miasteczko Sept-Sorts we Francji, 14 sierpnia 2017

13-letnia dziewczynka zginęła, a 12 osób zostało rannych, gdy kierujący samochodem 32-letni obywatel Francji wjechał w taras lokalnej pizzerii. Według prokuratury zdarzenie miało charakter celowy, jednak nie miało związku z terroryzmem. Mężczyzna kierujący pojazdem chciał w ten sposób popełnić samobójstwo.

21. Hiszpania, Barcelona, 17 sierpnia 2017

Tuż przed godziną 17 biała furgonetka wjechała w tłum przechodniów na La Rambla, turystycznej ulicy Barcelony. Pojazd zatrzymał się przy placu Boqueria, a kierowca zbiegł z miejsca ataku. Trzy godziny później policja zatrzymała podejrzanego o udział w zamachu mężczyznę – Driss Oukabir. W wyniku zdarzenia, za które odpowiedzialność wzięło tzw. Państwo Islamskie, zginęło 16 osób, a ponad 140 zostało rannych.

22. Hiszpania, Cambrils, 18 sierpnia 2017

Około godziny 1.00 w miejscowości Cambrils samochodem osobowym marki Audi A3 staranowano patrol policji, potrącając przy tym 5 pieszych i jednego funkcjonariusza. Policja zastrzeliła na miejscu pięciu napastników, którzy znajdowali się w pojeździe. Oprócz zamachowców nikt więcej nie zginął. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

23. Kanada, Edmonton, 30 września 2017

Dramat rozegrał się przed Stadionem Commonwealth w Edmonton. Rozpędzony samochód sforsował policyjną blokadę, uderzył w policjanta, a następnie staranował radiowóz. 30-letni kierowca wyskoczył z auta i zaatakował nożem funkcjonariusza, a następnie zbiegł. Sprawca ataku, niejaki Abdulahi Sharif, podczas ucieczki innym pojazdem celowo potrącił czterech przechodniów, a następnie został zatrzymany przez funkcjonariuszy. W pojeździe zamachowca na przednim siedzeniu pasażera znaleziono flagę tzw. Państwa Islamskiego. Atak zaklasyfikowano jako terrorystyczny.

24. Nowy Jork, Manhattan, 31 października 2017

O godz. 15.05 lokalnego czasu sprawca jadący wypożyczoną furgonetką wjechał na ścieżkę rowerową na Manhattanie. Według oficjalnych informacji 6 osób zginęło na miejscu, dwie kolejne zmarły w szpitalach. Sprawcą okazał się Sajfullo Saipow – Uzbek przybył do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku. Zamachowiec zostawił w samochodzie ręcznie napisany list w języku arabskim, w którym przyrzekł wierność tzw. Państwu Islamskiemu.

Na zakończenie

W tym wszystkim jedno jest pewne. Niezwykle trudno jest zapobiegać tego typu zamachom. Można się jednak próbować przed nimi uchronić.

SPRAWDŹ: jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochodu

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochoduPILNE! Wyciekły plany i instrukcje dla islamistów! Będą wykolejać pociągi. Podali lokalizacje! - wSedno24.pl - w samo Sedno!Terroryści opisują jak wykolejać pociągi - Bezpieczny w tłumie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] islamscy fanatycy wzywali swoich braci w Europie do wykorzystania pojazdu […]

trackback

[…] Wcześniej islamscy fanatycy wzywali swoich braci w Europie do wykorzystania pojazdu jako […]

trackback

[…] SPRAWDŹ: 24 przykłady ataków z użyciem samochodu […]

%d bloggers like this: