Jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochodu

Jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochodu

Terroryści niejednokrotnie już udowodnili, że aby dokonać masowego mordu nie potrzeba specjalnych przygotowań i szkoleń, ani broni palnej czy materiałów wybuchowych. Zamachowiec nie musi posiadać żadnych szczególnych umiejętności czy nawet uprawnień, aby przeprowadzić skuteczny atak. Do zabicia wielu osób w ciągu zaledwie kilku sekund wystarczy mu najzwyklejsze w świecie auto.

Jak uchronić się przed atakiem z wykorzystaniem samochodu?

1. Miej oczy dookoła głowy

Idąc ulicą nie skupiaj swojej uwagi na smartfonie. Zamiast tego koncentruj się na otoczeniu. Obserwuj ludzi i pojazdy. Zwracaj szczególną uwagę na samochody, które jadą w dziwny sposób w czasie i miejscu, w których nie powinno ich być. Pamiętaj o tym, że nawet sekunda nieuwagi może kosztować Cię życie!

2. Przewiduj i planuj

Gdziekolwiek się udasz zwracaj uwagę na drogi, które w razie zagrożenia umożliwią Ci ucieczkę z tego miejsca. Znając topografię terenu jesteś w stanie zaplanować bezpieczną ewakuację. Pamiętaj jednak o tym, że na wypadek zagrożenia terrorystycznego musisz mieć w zanadrzu kilka alternatywnych rozwiązań.

3. Ostrzegaj

Kiedy dostrzeżesz niebezpieczeństwo natychmiast krzycz! Dzięki temu osoby, które Cię usłyszą mogą w porę zareagować i uchronić się przed zagrożeniem.

4. Uciekaj!

Jeżeli zauważysz pędzące w Twoim kierunku auto zejdź z jego linii jazdy. Ukryj się za rogiem budynku, we wnętrzu pobliskiego lokalu lub stań pod ścianą albo drzewem. Terroryście nie zależy na tym, by rozjechać akurat Ciebie – zależy mu na zabiciu jak największej liczby osób, a wjechanie w jakąkolwiek trwałą przeszkodę uniemożliwi mu to.

W ostateczności, jeśli nie masz już wyjścia, a w Twoim kierunku zmierza ciężarówka, możesz spróbować rzucić się na ziemię możliwie najbliżej środka pojazdu. Przylgnij do ziemi, nie ruszaj się i nie podnoś głowy. Jeżeli prześwit pod pojazdem będzie dostatecznie duży masz szansę przeżyć.

Bardzo prawdopodobne jest również to, że znajdziesz się w uciekającym tłumie. O tym co robić w takiej sytuacji przeczytasz w jednym z moich wcześniejszych wpisów.

Sprawdź: co robić jeżeli znajdziesz się pośród uciekającego tłumu

5. Informuj i pomagaj

Kiedy pojazd będzie już poza zasięgiem Twojego wzroku lub zatrzyma się na jakiejś przeszkodzie wówczas niezwłocznie poinformuj o zdarzeniu odpowiednie służby. Udziel pierwszej pomocy osobom w zasięgu Twojego wzroku.

Dowiedz się: jak rozmawiać z operatorem numeru alarmowego 112

6. Zachowaj czujność

Pamiętaj o tym, by nie przenosić rannych, bowiem terroryści są wyrachowani w swoim działaniu i nigdy nie wiadomo, czy za chwilę zamach nie będzie miał ciągu dalszego. Bez względu na okoliczności cały czas staraj się zachować czujność.  Pamiętaj o tym, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Nie lekceważ zagrożenia!

 

Foto: Shutterstock.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: