Jak uchronić się przed kieszonkowcem

Jak uchronić się przed kieszonkowcem

Miejsca zatłoczone przyciągają wielu przestępców trudniących się kradzieżami, a tłum daje kieszonkowcom anonimowość. Dodatkowo ich sprzymierzeńcem jest zamieszanie, jakie panuje dookoła. Uwaga potencjalnych ofiar w tłumie najczęściej skupiona jest na innych rzeczach niż kieszenie kurtki, torebka lub plecak. Pamiętaj, że możesz być obserwowana/y. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić telefon, pieniądze czy portfel z dokumentami.

Jak uchronić się przed kieszonkowcem

 1. Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze.
 2. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie. Staraj się zachować co najmniej dystans osobisty z otoczeniem (przyjmuje się, że jest to odległość od 45-120 cm lub na długość wyciągniętego ramienia).
 3. W środkach masowej komunikacji w miarę możliwości wybieraj miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego – unikaj pustych przedziałów w pociągu.
 4. Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu stajesz się łatwym celem dla kieszonkowców. Nie nawiązuj przygodnych znajomości.
 5. Nie noś przy sobie nadmiaru gotówki. Zabieraj ze sobą tyle pieniędzy, ile jest Ci potrzebnych. Noś je blisko siebie, w kilku trudno dostępnych miejscach.
 6. Nie eksponuj zawartości portfela w miejscach zatłoczonych. Bilety na tramwaj czy autobus włóż odpowiednio wcześniej do kieszeni.
 7. Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane – nie dokonają kradzieży.
 8. Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji.
 9. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu! Torebkę należy odwracać zamkiem “do siebie”, a nie na zewnątrz.
 10. Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki.
 11. Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie – nie odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziej potrafi wykorzystać nawet sekundę Twojej nieuwagi.
 12. Jeśli nieznajomy zwróci się do Ciebie z prośbą o rozmienienie gotówki, nie rób tego. Grzecznie odpowiedz, że nie nosisz przy sobie pieniędzy. Podobnie w przypadku pytania o godzinę – jeżeli nie masz zegarka na nadgarstku, to poinformuj nieznajomego, że nie masz pojęcia która jest godzina.
 13. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
 14. Jeżeli zorientujesz się, że skradziono Ci dokument tożsamości lub po prostu go zgubisz, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie Policję.

ZAPAMIĘTAJ: telefoniczny numer alarmowy 112

Dowiedz się: jak rozmawiać z operatorem numeru alarmowego 112

Alarmuj!

Pamiętaj również o tym, że w sytuacji, kiedy ktoś próbuje Cię okraść zawsze możesz podnieść alarm. Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: