• Home
  • /
  • inne
  • /
  • Bohaterowie tamtych dni powinni być dla nas inspiracją
Powstanie Warszawskie

Bohaterowie tamtych dni powinni być dla nas inspiracją

1 sierpnia obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, możemy usłyszeć wiele opinii, na temat tego, czy Powstanie miało sens. Dla mnie Powstańcy to Bohaterowie.

Choć mój dziadek walczył w Powstaniu, to nigdy nawet nie przyszło mi do głowy, aby zastanawiać się nad tym czy było on potrzebne i co by było, gdyby do niego nie doszło. Wychodzę z założenia, że nie mnie to oceniać. Nie żyłem w tamtych czasach, nie doświadczyłem wojny, więc nie wiem jak ja bym się zachował, będąc w podobnej sytuacji.

Ani żołnierze z AK, ani wszyscy Polacy, którzy z bezprzykładnym męstwem narażali się i ginęli, a w końcu rzucili na szalę nawet los najukochańszej stolicy, nie byli głupcami, którzy ślepo słuchali takich czy innych nakazów. Ci wielotysięczni żołnierze i cywile walczyli o Polskę rzeczywiście wolną i rzeczywiście demokratyczną.

– pisała Maria Dąbrowska

Moi Bohaterowie

Żywię ogromny szacunek do ludzi, którzy w obliczu zagrożenia przełamali strach i nie błagali o życie, nie próbowali pertraktować z wrogiem, lecz podjęli walkę! Walkę na śmierć, o wolność i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń.

Żołnierze, funkcjonariusze, urzędnicy, duchowni i wreszcie zwykli obywatele swoim poświęceniem i postawą utrwalili wolność, suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Być może wynikało to po części z tego, że w okresie międzywojennym popularne było hasło: “każdy żołnierz obywatelem – każdy obywatel żołnierzem”. Wówczas idea powszechnego obowiązku obrony ojczyzny była krzewiona już od najmłodszych lat.

Uczmy się od nich

Bohaterowie tamtych dni powinni być dla nas inspiracją. My, tak jak Oni, powinniśmy budować społeczeństwo obywatelskie, by w obliczu współczesnych zagrożeń móc chronić rodziny i siebie nawzajem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
James Harrison – człowiek, który uratował 2 miliony dzieci - Bezpiecznywtlumie.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] tez możesz zostać BOHATEREM, jak […]

%d bloggers like this: