Dżihadystyczna propaganda w sieci

Dżihadystyczna propaganda w sieci – raport #1

Słabnąca pozycja tzw. Państwa Islamskiego oraz problemy z finansowaniem działalności terrorystycznej wymuszają na dżihadystach zmianę dotychczasowej strategii działania.

Dżihadystyczna propaganda w sieci – raport #1

Od kilku tygodni propagandyści IS apelują do swoich sympatyków o dokonywanie kradzieży na rzecz dżihadu.

Ponadto swoich zwolenników w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki zachęcają do intensyfikacji ataków na zagranicznych turystów oraz na instytucje finansowe.

Jeden z takich apeli zawierał przemówienie przywódcy IS Abu Bakr al-Baghdadiego. Lider dżihadystów sugerował nie dopuścić do tego, aby “apostaci i niewierni” mogli cieszyć się życiem, podczas gdy ich “bracia” doświadczają zniszczenia.

Komunikaty w podobnym tonie publikują również dżihadyści związani z al-Kaidą Półwyspu Arabskiego (AQ), którzy kilka dni temu na Telegramie rozpowszechnili fatwę pt. “Orzeczenie w sprawie wywłaszczania bogactw niewiernych”, zezwalającą muzułmanom na dokonywanie rabunków w celu finansowania dżihadu.

Treść fatwy była publikowana już przed laty m.in. w 4. numerze propagandowego magazynu Inspire.

Propaganda Państwa Islamskiego w sieci - raport #1

Okładka Inspire #4

Apel o wzmożenie ataków na całym świecie pojawił się także w 100. wydaniu propagandowej gazety al-Naba. W numerze tym, dżihadyści powołując się na swoją historię i dokonania pierwszej wojowniczki islamu Nusaybah bint Ka’ ab, wezwali swoje “siostry” do walki u boku mudżahedinów. Zdaniem autora tekstu obowiązkiem muzułmańskich kobiet jest wspieranie bojowników oraz gotowość do poświęcenia w obronie religii.

Propaganda Państwa Islamskiego w sieci - raport #1

Okładka Al-Naba #100

Część 7. “Knights of Lone Jihad”

W ostatnim czasie również na Telegramie zwolennicy IS rozprowadzili 7. część instrukcji z cyklu “Knights of Lone Jihad” dedykowanej samotnym dżihadystom w krajach Zachodu. Tym razem wytyczne inspirowane są masakrą w Las Vegas. Autorzy treści swoim sympatykom sugerują jednak, by ataki planować poza centrami miast, na ruchliwych drogach i autostradach. Twierdzą, że zamach w takim miejscu daje strzelcowi możliwość ucieczki oraz ponownego zaatakowania w innym miejscu.

Tuż po ataku Stephen’a Paddock’a, który według IS był konwertytą na islam, dżihadyści wyemitowali serię propagandowych grafik i nagrań video. Kilka z nich opublikowanych na Twitterze przez agencje i serwisy monitorujące aktywność dżihadystów w sieci prezentuję poniżej.

Oprócz tego na telegramowym kanale “Lone Mujahid”, kolportującym propagandę IS oraz instrukcje dla “samotnych wilków” podano – prawdopodobnie jako propozycję miejsca ataku – adres szkoły w Londynie, do której uczęszcza syn księcia Williama.

Więcej informacji na temat zagrożeń współczesnego świata znajdziesz w zakładce EKSTREMIZM I TERRORYZM.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: