Dżihadystyczna propaganda w sieci

Dżihadystyczna propaganda w sieci – raport #2

Kilka dni temu dwie dżihadystyczne grupy medialne al-Wafā’ oraz al-Wa’ d sympatyzujące z tzw. Państwem Islamskim ogłosiły fuzję, po czym opublikowały plakaty propagandowe z groźbami skierowanymi w kierunku USA i Rosji oraz turnieju FIFA 2018.

Dzihadystyczna propaganda w sieci – raport #2

Plakat propagandowy grupy al-Wafā’, którego adresatem są USA i Rosja.

Plakat propagandowy grupy al-Wafā’ z groźbą pod adresem turnieju FIFA 2018.

Plakaty rozpowszechniono na forach w Deep Webie oraz na Telegramie w dniach 11-13 października.

W kolejnych dniach połączone grupy dzihadystów, pod wspólnym szyldem al-Wafā’, rozpoczęły publikację innych plakatów propagandowych nawiązujących do FIFA 2018.

Powodem fuzji obu grup, co sami propagandyści zaznaczyli, była konieczność zjednoczenia się przeciwko koalicji kierowanej przez Stany Zjednoczone. Obie grupy zdeklarowały również poparcie dla tzw. Państwa Islamskiego oraz pomoc w rekrutacji dzihadystów w sieci.

Niedawno opublikowano także 8. cześć cyklu pt. “Samotni rycerze dżihadu” poświęconą organizacji mistrzostw FIFA 2018 w Rosji. Tym razem rekomendacje dla samotnych dżihadystów zostały rozprowadzone w dwóch językach – rosyjskim i angielskim. Autorzy serii doradzają “samotnym wilkom” oraz bojownikom powracającym do Europy, aby ci planując ataki podczas rozgrywek o puchar świata zachowali szczególne środki ostrożności. Podkreślają również, by zamachy planować poza stadionami, najlepiej po zakończonym meczu oraz w innych miejscach, w których będą gromadzić się ludzie. Sugerują, aby do ataków na fanów piłki nożnej wykorzystywać improwizowane urządzenia wybuchowe oraz pojazdy. Jako cele ataków wskazują przede wszystkim restauracje i centra handlowe, które ich zdaniem będą najmniej chronione.

SPRAWDŹ: co zrobić, aby uniknąć i przetrwać atak terrorystyczny z użyciem pojazdu

Ponadto dżihadyści w odpowiedzi na wypowiedź szefa brytyjskiego kontrwywiadu Andrew Parker’a, który w mediach mówił o bezprecedensowej skali zagrożenia terrorystycznego w Europie i na świecie rozpowszechnili na Telegramie screen z artykułu opublikowanego w serwisie BBC.

Pod zrzutem z ekranu znajdował się podpis mówiący o tym, że Andrew Parker oraz jego “podżegaczki” (agenci kontrwywiadu) są potencjalnym celem ataku.

Co więcej, na dżihadystycznych forach rozpowszechniono krótki komunikat mówiący o tym, jak przygotować się do migracji na terytoria kontrolowane przez ISIS.

Podobne porady publikowano już w kwietni br. Obecnie autor redystrybuowanej instrukcji twierdzi, że z jego wskazówek skorzystało już wielu zwolenników tzw. Państwa Islamskiego, którym bez problemu udało się dotrzeć w miejsca kontrolowane przez dżihadystów.

Publikacja komunikatu zbiega się w czasie z licznymi apelami skierowanymi do muzułmanów w Azji Wschodniej i Australii w celu wsparcia dżihadu i ustanowienia tzw. Państwa Islamskiego w Indonezji i na Filipinach.

W ostatnich dniach dżihadyści na Telegramie nawoływali także do przeprowadzania ataków w dowolnym kraju. Jako cele zamachów wskazali przede wszystkim “niewiernych”, zagranicznych turystów, Żydów, policjantów i żołnierzy oraz ambasady państw wrogich Allahowi. Ataki mają być zemstą za śmierć muzułmanów w Mosulu, Rakkce, Marawi i “na całym świecie”.

Autorzy apelu zaznaczyli, by samotni dżihadyści podczas wybierania celu i planowania zamachu, zachowywali dyskrecję i z nikim, nawet z najbliższymi, na ten temat nie rozmawiali. Jako broń mogącą posłużyć do ataku zasugerowano noże, koktajle mołotowa, bomby i pojazdy.

SPRAWDŹ: co robić w przypadku ataku masowego mordercy

Więcej o zagrożeniach współczesnego świata znajdziesz w zakładce EKSTREMIZM I TERRORYZM na moim blogu.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Dżihadystyczna propaganda w sieci – raport #3 | Bezpiecznywtlumie.plOchrona miejsc i obiektów publicznych - fakty i mity - Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Nie są to dość dobrze strzeżone, zwłaszcza w czasie meczy, obiekty sportowe. Zamiast tego terroryści stawiają na centra handlowe, parkingi pod stadionami i inne miejsca, które są słabo chronione, a jednocześnie przewija się przez nie wiele […]

trackback

[…] W ciągu ostatnich kilku tygodni dżihadystyczna grupa medialna al-Wafā’ wyemitowała serię plakatów propagandowych z groźbami pod adresem turnieju FIFA 2018. Część z nich można znaleźć we wcześniejszym raporcie. […]

%d bloggers like this: