Europejki w służbie dżihadu

Europejki w służbie terroryzmu

Terroryzm islamski kojarzymy przede wszystkim z mężczyznami o arabskich rysach twarzy. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w działalność terrorystyczną angażują się również delikatne i młode kobiety. Jak się okazuje coraz częściej są nimi Europejki.

Europejki w służbie terroryzmu

Kobiety odgrywają dość istotną rolę w strukturach tzw. Państwa Islamskiego. W odróżnieniu od Al Kaidy, celem PI jest budowa zorganizowanego społeczeństwa, którego kobiety oczywiście są częścią. Zadanie jakie przed nimi stoi to wyjść za mąż i wydać na świat lojalnych żołnierzy Allaha. Islamiści zdają sobie sprawę z tego, że bez wiernych obywateli kalifat nie ma szans istnieć i się rozwijać, toteż werbowanie kobiet stało się nieodzowną częścią strategii Państwa Islamskiego.

Dżihadystkom powierza się również różne odpowiedzialne funkcje. Zajmują się przede wszystkim propagandą i logistyką, pomagają w przemycie oraz udzielają schronienia terrorystom. Są też bardzo aktywne w sieciach społecznościowych. Często właśnie kobiety dostarczają środków niezbędnych do finansowania terroryzmu.

W 2016 roku w Danii zatrzymano szesnastolatkę, która planowała przeprowadzić zamach terrorystyczny w dwóch szkołach. W smartfonie dziewczyny znaleziono podręcznik konstruowania bomb, a w domu chemikalia do produkcji ładunków wybuchowych. Była pierwszą kobietą w Danii skazaną za terroryzm.

Przykładów radykalizmu wśród kobiet nie brakuje jednak w całej Europie

Węgry

Z początkiem 2017 roku węgierska policja zatrzymała 19-letnią Francuzkę i 18-letnią Belgijkę podejrzane o działalność terrorystyczną. Kobiety były objęte europejskim nakazem aresztowania. Zatrzymano je na granicy węgiersko-serbskiej.

Belgia

W lutym 2017 zatrzymano córkę radnego ds. sportu belgijskiej dzielnicy Molenbeek. Nastolatka została aresztowana w związku z działaniami komórki terrorystycznej, której członkowie wyjechali walczyć w Syrii po stronie Państwa Islamskiego.

Wielka Brytania

Kobiece trio określane jako „gang dżihadystek” to prawdopodobnie pierwsza składająca się wyłącznie z kobiet grupa terrorystyczna. 43-letnia Mina Dich i jej córka, 21-letnia Rizlaine Boular (obie na zdjęciu) oraz ich wspólniczka, 20-letnia Khawla Barghouthi zostały zatrzymane w kwietniu tego roku podczas obławy w ich mieszkaniu w północno-zachodnim Londynie i oskarżone o przygotowywanie zamachu terrorystycznego.

Pokłosiem majowego zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby w tym dwoje Polaków, a rannych zostało 119 osób, było zatrzymanie kilku osób. Pośród podejrzanych o organizację ataku terrorystycznego znalazła się jedna kobieta.

Włochy

Natomiast pod koniec czerwca w rejonie Turynu, pod zarzutem międzynarodowego terroryzmu i powiązań z Państwem Islamskim, służby zatrzymały 26-letnią Włoszkę. W wyniku śledztwa ustalono, że kobieta, przeszła na islam, a następnie uległa radykalizacji i uczestniczyła w walkach dżihadystów w Syrii.

Statystyka

Na rolę kobiet w działalności terrorystycznej motywowanej dżihadem wskazuje również raport Europolu.

W 2014 r. na terenie UE za dżihadyzm zatrzymano 395 osób, zaś rok później 687. Natomiast w minionym roku w związku działalnością terrorystyczną inspirowaną islamem zatrzymano 718 osób.

Statystyka pokazuje, że zagrożenie islamskim terroryzmem w Europie z roku na rok rośnie. Okazuje się jednak, że aż 26 proc. z wszystkich 718 przypadków stanowiły kobiety, kiedy jeszcze rok wcześniej działalność dżihadystyczną wspierało 18 proc. przedstawicielek tej płci.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Europejki w służbie terroryzmu"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kaja
Gość

Te kobiety chyba nie znają prawa szariatu ani żadnych treści “religijnych”, które są ujęte w Koranie i hadisach. Ci mężczyźni według prawa religijnego mogą ją be przyczyny pobić albo zgwałcić… Ciekawe jakie mają perspektywy, dołączając do tej śmiertelnej siatki…

wpDiscuz