• Home
  • /
  • inne
  • /
  • James Harrison – człowiek, który uratował 2 miliony dzieci
James Harrison – człowiek, który uratował 2 miliony dzieci

James Harrison – człowiek, który uratował 2 miliony dzieci

James Harrison na pierwszy rzut oka jest zupełnie przeciętnym mężczyzną. Kocha swoją córkę i wnuki, zbiera znaczki i chodzi na spacery w pobliżu swojego domu u wybrzeży Australii. To, co jednak kryje w sobie sprawia, że jest niezwykły.

James Harrison – człowiek, który uratował 2 miliony dzieci

Nazywany jest “człowiekiem o złotym ramieniu” lub “złotorękim”, bowiem w jego krwi znajdują się przeciwciała Rh (D) zwane anty-D, których podanie chroni noworodki przed śmiertelną chorobą hemolityczną – tzw. konfliktem serologicznym.

Australijczyk był pierwszym dawcą krwi na swoim kontynencie, u którego stwierdzono przeciwciała anty-D. Był tak cenny, że jego życie ubezpieczono na 1 milion dolarów.

Przez ponad 60 lat mężczyzna oddał krew ponad 1000 razy. Szacuje się, że w ten sposób ocalił życie ponad 2 milionom dzieci, w tym również swojego wnuka Scotta.

80-latek za swoje zasługi został odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Australii. Został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najbardziej zasłużony dawca krwi na świecie.

Niektórzy mówią, że jestem bohaterem, ale ja siedzę w bezpiecznym pomieszczeniu i oddaję krew. Dostaję za to kawę i coś do schrupania, a potem po prostu idę do domu. Nie ma w tym żadnej trudności ani problemu.

Pamiętaj! Oddanie krwi to wyraz bohaterstwa w XXI wieku.

Ty tez możesz zostać BOHATEREM, jak James.

Jak oddać krew? Sprawdź na KRWIODAWCY.ORG

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: