• Home
  • /
  • imprez masowych
  • /
  • Kajdanki zakładane na ręce trzymane z przodu – opinia radcy prawnego
Kajdanki zakładane na ręce trzymane z przodu - opinia radcy prawnego

Kajdanki zakładane na ręce trzymane z przodu – opinia radcy prawnego

Aby rozwiać wątpliwości dotyczące możliwości zakładania kajdanek na ręce wyciągnięte z przodu przez członków służby porządkowej, pozwoliłem sobie na wpis, w którym opisałem, jak należy interpretować przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Skłonił mnie do tego wpis jaki znalazłem na stronie Kancelarii Adwokackiej Pana mecenasa Bartosza Rzechowskiego, który na wstępie swojej publikacji postawił następujące pytanie:

Czy pracownik służby porządkowej podczas interwencji, ma prawo zakładać kajdanki na ręce trzymane z przodu?

Odpowiedź jaka mi się od razu nasunęła była twierdząca i jednoznaczna – członek służby porządkowej może zakładać kajdanki na ręce trzymane z przodu. Niestety z artykułu wynikało zupełnie coś innego. Dopiero po mojej publikacji postawione w artykule pytanie wyedytowano i aktualnie brzmi ono tak:

Czy pracownik służby porządkowej podczas interwencji, ma prawo zakładać w celach prewencyjnych kajdanki na ręce trzymane z przodu?

I na tak postawione pytanie, w którym wskazano cel kajdankowania, odpowiedź jest zgoła odmienna. Otóż członek służby porządkowej nie może w celach prewencyjnych zakładać kajdanek na ręce trzymane z przodu.

Całość mojego tekstu na ten temat znajdziesz tutaj: /KLIK/

Niestety, a może stety… po publikacji mojego tekstu, to co dla mnie było oczywiste, dla wielu osób z branży ochrony fizycznej i bezpieczeństwa imprez masowych okazało się niejasne, a nawet kontrowersyjne. Dlatego też o wypowiedź w kontekście uprawnień członków służby porządkowej poprosiłem Pana  dr r. pr. Mateusza Dróżdża, członka Stałej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kajdanki zakładane na ręce trzymane z przodu – opinia radcy prawnego

Panu mecenasowi Dróżdżowi zadałem dokładnie takie samo pytanie, jakie kilka godzin wcześniej (jeszcze przed edycją artykułu) widniało na stronie Pana mecenasa Rzechowskiego:

Czy pracownik służby porządkowej podczas interwencji, ma prawo zakładać kajdanki na ręce trzymane z przodu?

W odpowiedzi otrzymałem dosyć obszerną wypowiedź, a w zasadzie opinię prawną, która wg mnie powinna rozwiać wszelkie niejasności. Tekst otrzymany od Pana dr r. pr. Mateusza Dróżdża w całości prezentuję poniżej:

Myślę, że opinia Pana dr r. pr. Mateusza Dróżdża rozwiewa wszelkie wątpliwości. I jedyne co chciałbym dodać od siebie tytułem podsumowania, to 3 podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy członek służby porządkowej oraz kwalifikowany pracownik ochrony:

  1. kajdanki zakładamy na ręce trzymane z tyłu;
  2. członkowie służby porządkowej oraz kwalifikowani pracownicy ochrony nie mają prawa użycia kajdanek w celu prewencyjnym;
  3. kajdanki na ręce trzymane z przodu możemy założyć, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest nieznaczne.

Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Panu dr r. pr. Mateuszowi Dróżdżowi za poświęcony czas i udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.

Poniżej sylwetka eksperta, którego poprosiłem o komentarz:

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AniaCzarna SkrzynkaGusiaAnetaNatalia Róża Świat Tomskiego Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości co do powyższego, to zachęcam Cię do lektury komentarza, jaki na moją prośbę przygotował dr r. rp. Mateusz Dróżdż, członek Stałej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Opinię radcy prawnego znajdziesz tutaj /KLIK/ […]

Vai Bewitched
Gość

Problematyczna kwestia, jednak bardzo dobrze ją przybliżyłeś.

Natalia Róża Świat Tomskiego
Gość

Bardzo merytoryczny wpis.

Aneta
Gość

Poruszasz interesujące tematy. Nie przyszłyby mi one do głowy, a dzięki Twoim wpisom można nieco zgłębić poruszane kwestie.

Gusia
Gość

Nigdy nie wiedziałam, jak wygląda ta sytuacja od strony prawnej.

Czarna Skrzynka
Gość

Fajnie dowiedzieć się ciekawych rzeczy z rana! 🙂

Ania
Gość
Ania

Trafiłam tu przypadkowo. I tematyka ktora poruszasz nie jest powszechna a tak potrzebna. Ide czytac dalej. Super ze taki blog istnieje

%d bloggers like this: