niezbędnik bezpiecznego festiwalowicza

Niezbędnik bezpiecznego festiwalowicza – praktyczne porady

Okres wiosenny i letni to sezon na duże imprezy masowe, głównie festiwale muzyczne, które rokrocznie przyciągają dziesiątki tysięcy młodych ludzi żądnych wrażeń i dobrej zabawy. Jako uczestnik takich imprez musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samo gromadzenie się w jednym miejscu dużej ilości ludzi może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich przyjaciół. Stąd właśnie pomysł na niezbędnik festiwalowicza.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek na co należy zwrócić uwagę, by impreza w której bierzesz udział wiązała się wyłącznie ze wspaniałymi wspomnieniami?

Tym wpisem, postaram się udzielić kilku wskazówek na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby bezpiecznie wrócić do domu.

Imprezę wybierz z głową

Nim zdecydujesz się kupisz bilet, poczytaj o imprezie na którą masz zamiar się wybrać. Zwróć również uwagę, czy na danej imprezie wcześniej nie dochodziło do poważnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu. Informacje, jakie pozyskasz pozwolą Ci wstępnie przygotować się na ewentualne niedogodności. Jeżeli już wybrałeś to…

…rozważnie dobierz środek lokomocji

Musisz pamiętać o tym, że nie jesteś jedyną osobą, która wybiera się na ten festiwal. Duże imprezy ściągają rzesze fanów z całego kraju, a nawet świata. Aby dojechać na miejsce najprościej jest wsiąść w pociąg. Weź jednak pod uwagę to, że jeżeli chcesz dojechać z południa Polski na pomorze, to kilkugodzinna podróż w zatłoczonym pociągu może okazać się bardzo niekomfortowa. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taki wariant podróży, to nie zapomnij zarezerwować wcześniej miejsca – najlepiej w obie strony. Oczywiście możesz wybrać inny środek lokomocji. Samochód osobowy – to dosyć dogodna, lecz najmniej bezpieczna forma transportu. Może warto rozejrzeć się za autokarem lub ewentualnie połączyć kilka różnych środków transportu? Przeanalizuj sytuację, rozważ wszystkie za i przeciw. Niestety dyskomfort podróży może skutecznie popsuć Ci dobrą zabawę, a przecież nie tego chcemy.

Gdzie nocować?

Jeśli planujesz wyjazd na festiwal kilkudniowy, pomyśl o noclegu. Po aktywnej zabawie na pewno będzie potrzebny Ci czas na regenerację i wypoczynek. Możesz udać się na pole namiotowe na terenie przy festiwalowym. Wybierając tą opcję powinieneś liczyć się z wieloma niedogodnościami, które się z tym wiążą: kolejki do sanitariatów, wszędobylski tłok, hałas, kradzieże i niesprzyjające warunki pogodowe. Decydując się na kamping pamiętaj o tym, by nie zabierać ze sobą cennych przedmiotów, a pieniądze i dokumenty zawsze mieć przy sobie.

Jeśli jednak cenisz sobie spokój, to jest druga opcja – hotel lub prywatna kwatera. Na miejsce spoczynku wybierz lokal w bezpiecznej okolicy oraz z dobrą komunikacją miejską i podmiejską, zarówno za dnia, jak i w nocy. Upewnij się, że do wynajętego lokum będziesz mógł wrócić o każdej porze. Pamiętaj jednak o tym, że aby dotrzeć o czasie na koncert ulubionego zespołu będziesz musiał zaplanować wcześniej transport.

Bezpieczeństwo na imprezie

Jeszcze przed wejściem na teren festiwalu zapoznaj się z regulaminem imprezy masowej oraz z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. Pierwszy z ww. ważnych dla Ciebie dokumentów określa przede wszystkim prawa i obowiązki organizatora oraz warunki udziału i zasady zachowania się uczestników imprezy masowej. Każda impreza masowa musi mieć regulamin, a Ty masz prawo wglądu do niego. Upewnij się czego nie wolno wnosić na teren imprezy (prawo zakazuje wnoszenia na teren imprezy masowej broni palnej, niebezpiecznych narzędzi, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz alkoholu, ponadto regulamin imprezy może określać też inne przedmioty jako zakazane). Drugi dokument jest aktem prawnym regulującym kwestie związane z bezpieczeństwem imprez masowych.

To może Ci się przydać!

Odpowiednio wcześniej zaopatrz się w małą butelkę wody, krem z filtrem UV, pelerynę przeciwdeszczową jednorazowego użytku, naładuj baterię w telefonie i ubierz odpowiednie obuwie – kobietom nie polecam niczego na wysokim obcasie.

Brama… i co dalej?

Przy wejściu na teren festiwalu przywitają Cię członkowie służby informacyjnej i porządkowej organizatora imprezy. To oznakowani i umundurowani pracownicy, którzy od momentu wejścia pierwszego uczestnika na teren festiwalu dbają o bezpieczeństwo imprezy. Uprawnieni są do przeglądania zawartości Twojego bagażu i odzieży. Ze względów bezpieczeństwa każdy uczestnik powinien przejść taką kontrolę. Odmawiając poddania się tym czynnościom, możesz być pewien, że nie wejdziesz na imprezę. Prawdopodobnie nie wejdziesz także z bagażem, więc nie zabieraj go ze sobą lub wcześniej zdeponuj w wyznaczonym do tego punkcie. Pamiętaj również o tym, by nie pozostawiać bagażu bez opieki, a jeżeli taki zauważysz postępuj zgodnie z instrukcją zawartą poniżej:

Służby organizatora uprawnione są również do sprawdzenia Twojego biletu, tudzież zaproszenia – odmawiając okazania dokumentu uprawniającego Cię do wstępu, możesz nie zostać wpuszczony lub nawet usunięty z terenu imprezy. Co więcej, możesz zostać również wylegitymowany, a jeżeli zachowujesz się niewłaściwie, wezwany do zachowania zgodnego z regulaminem imprezy. Jeżeli nie zastosujesz się do polecenia, możesz zostać uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu, obezwładniony, a ostatecznie przekazany policji.

Znajdź dogodną dla Ciebie miejscówkę

Po wejściu na teren festiwalu udaj się w interesujące Cię miejsce przewidziane dla uczestników imprezy lub do określonej na Twoim bilecie strefy – na niektórych festiwalach możesz mieć pewne ograniczenia, zależnie od tego jaki rodzaj biletu wykupisz.

Jeśli cenisz sobie komfort, nie idź pod scenę. Wybierając dogodną dla siebie lokalizację weź pod uwagę swoje gabaryty, nie pchaj się między wyższych od siebie, gdyż za chwilę może zabraknąć Ci powietrza. Szerokim łukiem omijaj barierki i ściany, na które napiera tłum – przyparcie do takiej powierzchni może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Unikaj tzw. “wąskich gardeł”, do których zaliczają się tunele i wąskie przejścia – tam szybko o tragedię. Wybierz takie miejsce, aby w sytuacji zagrożenia być możliwie blisko drogi ewakuacyjnej. Zdrowy rozsądek uczestników to podstawa, by uniknąć tragedii takich jak na niemieckim festiwalu Love Parade w 2010 roku, czy 5 lat później podczas studenckich otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Instrukcja na wypadek ewakuacji

Nagłe zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu uczestników tłumu najczęściej wywołuje popłoch, który może okazać się tragiczny w skutkach. Jeżeli do takie sytuacji dojdzie, postępuj zgodnie z instrukcją:

Uważaj na kieszonkowców!

Kontroluj spożycie alkoholu, gdyż w stanie nietrzeźwości możesz stać się ofiarą złodziei. W uchronieniu się przed kieszonkowcami pomogą Ci poniższe zasady:

Musisz mieć również świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. “pigułki gwałtu”, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O tym jak się uchronić przed odurzeniem wbrew Twojej woli przeczytasz TUTAJ.

Może się zdarzyć, że będziesz świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznej sytuacji. Jeżeli jest to możliwe natychmiast powiadom o tym służby organizatora, a następnie stosuj się do ich poleceń i komunikatów oraz kieruj się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Nie przepychaj się, nie biegnij, zachowaj spokój, a jeśli wyjście ewakuacyjne, do którego się udałeś okazuje się zatłoczone – nie idź za tłumem – wybierz inną drogę.

W analogiczny sposób postępuj w przypadku, gdy z głośników usłyszysz komunikat o natychmiastowej ewakuacji z terenu imprezy masowej.

Pamiętaj o tym, że obowiązkiem organizatora jest zapewnienie odpowiedniej ilości punktów i patroli medycznych. Dzięki temu, jeżeli coś Ci dolega, możesz uzyskać profesjonalną pomoc medyczną na miejscu.

Niektóre festiwale są na tyle “przyjazne” dla uczestników, że możesz zabrać na nie dziecko. Uwzględnij jednak ryzyko zagubienia dziecka w tłumie – o tym jak temu zapobiegać napisałem TUTAJ.

Niezbędnik nie jest wcale taki straszny

Być może przeraziłem Cię ogromem informacji, ale nie zniechęcaj się! To o czym napisałem wyżej tylko z pozoru groźnie wygląda. Twoim głównym zamysłem uczestnictwa w festiwalu jest przede wszystkim dobra zabawa i na tym się skup. Stosowanie się do tych kilku powyższych rad, pozwoli Ci bezpiecznie przetrwać festiwalową euforię.

Baw się dobrze… i bezpiecznie! 🙂

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: