nowe technologie a bezpieczeństwo tłumów

Nowe technologie a bezpieczeństwo tłumów

Bulwary, galerie handlowe, hale koncertowe czy stadiony to miejsca, w których zwykle gromadzą się ludzie. Tym samym miejsca te są obarczone ryzykiem wystapienia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób.

Śmierć w skutek zadeptania czy zaduszenia wydaje się być straszna. Niestety, pomimo tego, że mamy już XXI wiek, wciąż zdarzają się tego typu przypadki.

Dobrym przykładem jest tu zdarzenie sprzed kilku tygodni w Turynie czy chociażby sytuacja z naszego podwórka – tragedia na UTP w Bydgoszczy.

Czy technologia pozwoli uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

W trakcie corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki używane jest oprogramowanie służące do analizy tłumu. Dzięki niemu dane w czasie rzeczywistym spływają do centrum operacyjnego, gdzie sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez służby i personel odpowiedzialny za zarządzanie tłumem.

Oprogramowanie zapewnia dokładne informacje na temat liczebności, gęstości, rozlokowania oraz przepływu tłumu.

Tłum może być niebezpiecznym miejscem. Panika wywołana przez ludzi z tłumu, katastrofy naturalne czy  złe zarządzanie tłumem, od dawna były przyczyną wielu zgonów

– twierdzi Fiona Sterns, współzałożycielka firmy CrowdVision, która jest producentem oprogramowania.

Z kolei dr Salim Bosta (saudyjski ekspert ds. zarządzania tłumem w ministerstwie infrastruktury) uważa, że:

Analiza zachowań tłumu w czasie rzeczywistym w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo pielgrzymów

Nowe technologie a bezpieczeństwo tłumów

Mimo tego, że władze Arabii Saudyjskiej zainwestowały ogromne pieniądze w infrastrukturę, planowanie oraz technologię w celu zapewnienia pielgrzymom bezpieczeństwa, to w 2015 roku zginęło tam ponad 2000 ludzi, zadeptanych i zduszonych w tłoku.

Prof. Keith Still (uznany ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa tłumów), który na zlecenie rządu Arabii Saudyjskiej analizował zdarzenia w Mekce, jest sceptyczny co do możliwości technologii w takich miejscach.

“Każde rozwiązanie technologiczne powinno być połączone z jakimś planem zarządzania tłumem”

– powiedział Still dla BBC.

Uważa, że technologia wykorzystana podczas pielgrzymki w 2006 roku (przed zaangażowaniem CrowdVision) w pewnym stopniu przyczyniła się do zaistniałej tragedii.

Firmy technologiczne oferowały Saudyjczykom wiele nowych systemów i zbytnio polegano na technologii. Było wiele znaczników cyfrowych zaangażowanych w zarządzanie tłumem, ale panował chaos

– twierdzi Still.

Podobnie sądzi o oprogramowaniu CrowdVision. Jego zdaniem program daje możliwość dokładnej kalkulacji liczby osób, które znajdują się w tłumie. Nie ma jednak realnego wpływu na poprawę bezpieczeństwa ludzi biorących udział w wydarzeniu.

Według profesora Stilla, technologia może pomóc, ale zawsze będzie tylko elementem rozwiązania.

Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie podobnych wypadków w przyszłości, jest edukacja ludzi w sferze bezpieczeństwa tłumu

– uważa prof. Keith Still.

Komentarz

Still ma rację. Przeprowadzone przeze mnie badania (prawdopodobnie jedyne tego typu badania w Polsce) na grupie przeszło 100 osób, które brały udział w feralnej imprezie na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym wskazują na ogromne braki w zakresie edukacji bezpieczeństwa.

Informacja prasowa dotycząca moich badań.

Informacja prasowa dotycząca moich badań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Według moich ankiet blisko 75% uczestników zdarzenia na UTP nigdy nie brało udziału w żadnym ćwiczeniu ewakuacji czy w zakresie zachowania podczas sytuacji kryzysowej.

Czynniki takie jak niedostosowanie infrastruktury, brak nadzoru i kontroli nad tłumem czy brak kompetentnej kadry zarządzającej tłumem, oczywiście sprzyjają powstawaniu sytuacji kryzysowych o charakterze masowym. Jednak głównym problemem wciąż pozostaje niewiedza, brak wyobraźni, nieodpowiedzialność i bezmyślność uczestników tłumu.

Niestety wciąż niewiele się o tym mówi i mało kto zwraca na to uwagę.

Pytanie, dlaczego?

 

Śledź moje wpisy, ponieważ już wkrótce na moim blogu omówię wyniki przeprowadzonych przeze mnie badań.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: