Córki ofiary zamachu terrorystycznego oskarżają media społecznościowe

Córki ofiary zamachu terrorystycznego oskarżają media społecznościowe

Córki Kalifornijczyka, który zginął w skutek ataku terrorystycznego na deptaku La Rambla w Barcelonie pozywają największe media społecznościowe.

Córki ofiary zamachu terrorystycznego oskarżają media społecznościowe

Osierocone nastolatki oskarżają Twitter’a, Google i Facebook’a o świadome wspieranie tzw. Państwa Islamskiego.

Twierdzą, że konta zakładane w tych serwisach przez dżihadystów pozwalają im na rozpowszechnianie materiałów propagandowych, zbieranie funduszy i rekrutowanie nowych bojowników.

Rodzina ofiary uważa, że treści rozpowszechniane przez IS za pośrednictwem mediów społecznościowych sprzyjają radykalizacji.

Podobne pozwy były już wcześniej składane w amerykańskich sądach.

Media społecznościowe na wojennej ścieżce z terrorystami

W ubiegłym miesiącu ujawniono, że na przestrzeni dwóch lat Twitter zablokował 935.897 kont, z których korzystali terroryści oraz ich sympatycy.

Wojnę z terroryzmem w sieci zapowiedziały również Facebook oraz YouTube.

W rzeczywistości serwisy te są aktualnie bardzo rzadko wykorzystywane przez dżihadsytów. Masowy odpływ sympatyków IS z mediów społecznościowych nastąpił w ubiegłym roku, kiedy po licznych blokadach kont przenieśli się na Telegram.

Wcześniej, aby dotrzeć do materiałów propagandowych tzw. Państwa Islamskiego wystarczyło znać używane przez dżihadystów słowa klucze i hashtagi. Dzisiaj, nie jest już tak łatwo z dostępem do treści publikowanych przez zwolenników IS, bowiem kolportowane są przede wszystkim pośród zaufanych i sprawdzonych użytkowników.

Telegram jedynym zaufanym komunikatorem dżihadystów

Aplikacja Telegram daje dżihadystom znacznie więcej możliwości, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Cały ruch na Telegramie jest szyfrowany, a dodatkowo posiada możliwość tworzenia sekretnych czatów – wiadomości przesyłane tą drogą zapisywane są wyłącznie na urządzeniach rozmówców, a po usunięciu historii wiadomości jednym rozmówcą, historia jest usuwana i u drugiego. Ten tryb pozwala włączyć funkcję samozniszczenia wiadomości po określonym okresie czasu (np. kilka sekund).

Co ciekawe, komunikator jest na tyle skuteczny, że jego twórca oraz założyciel alternatywy dla Facebook‘a – VK.com, rosyjski przedsiębiorca Paweł Durow wyznaczył nawet nagrodę w wysokości 200 tys. dolarów, dla osoby, której uda się rozszyfrować ruch komunikatora. Do tej pory nikt tego jeszcze dokonał.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zagrożeń współczesnego świata? Zajrzyj koniecznie do zakładki EKSTREMIZM I TERRORYZM na moim blogu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: