"Pechowa" zmiana czasu

“Pechowa” zmiana czasu

W nocy z soboty na niedzielę tradycyjnie jak co roku nastąpi zmiana czasu. Wówczas przestawimy wskazówki zegara z czasu letniego na zimowy, czyli o godzinę do tyłu.

Przestawienie zegarów dla tych, którzy będą wówczas w pracy oznacza jej wydłużenie z 8/12/24 do 9/13/25 godzin. Dobra wiadomość jest taka, że zgodnie z przepisami (art. 80 kodeksu pracy) dodatkowe 60 minut musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

“Pechowa” zmiana czasu

A teraz ciekawostka. Historia zna przypadki, kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy okazała się zgubna dla osób przygotowujących zamach na życie innych ludzi.

Nieudany zamach w Izraelu

5 września 1999, gdy w Izraelu zmieniano czas z letniego na zimowy, terroryści zamierzali przeprowadzić zamach w stolicy kraju. Dwa samochody-pułapki, które miały posłużyć do tego celu przygotowano jednak na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie panował jeszcze czas letni. Natomiast w Jerozolimie, gdzie pojazdy z materiałami wybuchowymi miały zostać zdetonowane obowiązywał już czas zimowy. Konstruktorzy nie chcąc korzystać z “syjonistycznego czasu” ustawili zapalniki według własnych zegarków, po czym przekazali pojazdy zamachowcom mieszkającym na co dzień w Izraelu. Terroryści lekceważąc istotny aspekt, jakim było przesunięcie wskazówek zegara doprowadzili do tego, że wybuch nastąpił godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego, kiedy byli jeszcze w drodze do punktu docelowego. W konsekwencji jedynymi ofiarami eksplozji byli zamachowcy.

Terrorystów, którzy zginęli nominowano do nagrody Darwina.

Gangsterskie porachunki w Irlandii

Podobny przypadek miał miejsce na zielonej wyspie targanej gangsterskimi porachunkami. W nocy z 30 na 31 marca 2014 pewien Irlandczyk podłożył bombę pod samochodem zaparkowanym przy jednej z ulic w Dublinie. Mężczyzna ustawił zapalnik na godzinę do przodu, jednak zapomniał o cofnięciu wskazówek zegarka, przez co eksplozja nastąpiła natychmiast. Ciężko rannego zamachowca przewieziono do szpitala. Co ciekawe, konstruktor bomby nie był amatorem, bowiem ładunek wybuchowy – według irlandzkiej policji – przygotowany był profesjonalnie. W tej, jak i w poprzedniej sytuacji zawiodła jednak znajomość kalendarza.

Poniżej zdjęcia opublikowane na Twitterz’e przez świadków zdarzenia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: