Pigułka gwałtu: jak nie stać się ofiarą?

Pigułka gwałtu: Jak nie stać się ofiarą?

Jakiś czas temu w jednym z gdańskich klubów ze striptizem miała miejsce nocna operacja policji. Zatrzymano wówczas 22 kobiety. Działania operacyjne policji były konsekwencją licznych zgłoszeń od klientów tego klubu, którzy zarzucali pracownikom nielegalny proceder.

Klienci klubu – głównie turyści, wielokrotnie skarżyli się na wysokie rachunki, jakie przyszło im płacić za alkohol twierdząc, że mogli być odurzani środkami podawanymi w drinkach. Kwoty jakie tracili w lokalu po kilkugodzinnym pobycie zazwyczaj sięgały od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Funkcjonariusze podczas nocnego nalotu na klub znaleźli i zabezpieczyli w nim różne środki odurzające oraz potwierdzili obecność psychoaktywnych substancji w drinkach podawanym klientom.

Zachowaj czujność

Nie przypominam tego wydarzenia bez powodu. Niniejszym wpisem chciałbym zwrócić Twoją uwagę na potrzebę zachowania czujności i rozwagi w trakcie jakiegokolwiek wydarzenia masowego, podczas festiwalu, koncertu, w pubie lub w dyskotece. Przykład klubu z Gdańska pokazuje, że ryzyko odurzenia wbrew woli dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn.

Pigułka gwałtu

Klubowicze powinni uważać na swoje drinki, żeby dobra zabawa nie przerodziła się w koszmar, i to za sprawą tylko jednej tabletki. Dlatego wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi trzeba mieć świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. “pigułki gwałtu”.

Substancja GHB potocznie zwana “pigułką gwałtu” służy obezwładnieniu niczego nieświadomej ofiary, najczęściej w celu wykorzystania seksualnego lub wyłudzenia pieniędzy. GHB dodawana jest do napojów alkoholowych, jednak nie jest to regułą. Doskonale rozpuszcza się ją również w sokach czy nawet w wodzie. Substancja ta jest bezbarwna, nie ma smaku, ani zapachu. Po wypiciu napoju z dodatkiem GHB w ciągu 15-30 minut możesz stracić świadomość nawet na kilka godzin (najczęściej od 3 do 6)! Stąd też udowodnienie przestępstwa jest niezwykle trudne do wykrycia, ponieważ narkotyk ten w organizmie ofiary utrzymuje się około 8 godzin. Później nie ma po nim śladu.

Przestępca zwykle upatruje swoją ofiarę. Następnie stara się nawiązać z nią kontakt, by móc dyskretnie dodać do napoju GHB. Osobę pod wpływem “tabletki gwałtu” łatwo wyprowadzić z imprezy, pod pretekstem chęci niesienia jej pomocy. Ofiara nawet nie jest w stanie protestować. Staje się bardzo uległa.

Jakie objawy wystąpią po zażyciu przez Ciebie GHB zależy wyłącznie od Twojej wrażliwości na tą substancję. U jednej osoby kilka mililitrów GHB może wywołać objawy jak przy upojeniu alkoholowym, a dla innej ta sama dawka okaże się śmiertelna. Ponadto alkohol, z którym często jest podawana, nasila działanie tej substancji.

Po zażyciu “pigułki gwałtu” ofiara staje się całkowicie bezwolna i niezdolna do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Skutkiem zażycia tego narkotyku jest także okresowa amnezja obejmująca czas jego działania – najczęściej ofiary nie są w stanie opisać ani sprawcy, ani okoliczności czy miejsca zdarzenia.

Jak się uchronić?

  1. Unikaj samotnych wypadów na imprezy lub w towarzystwie nieznanych Ci osób.
  2. Informuj domowników, osoby najbliższe czy chociażby dobrych znajomych, gdzie zamierzasz się bawić i z kim oraz, o której godzinie planujesz wrócić do domu.
  3. Nie pij niczego, co otrzymasz od obcej Ci osoby. Nie dziel i nie wymieniaj się z nikim napojami. Pij wyłącznie z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki – jeżeli wyręcza Cię w tym barman to żądaj, aby robił to na Twoich oczach. Analogiczną praktykę stosuj jeżeli barman ma dla Ciebie przygotować drinka.
  4. Nie pozostawiaj napoju bez opieki. Jeżeli taka sytuacja Ci się zdarzy, to nie kontynuuj jego spożywania.
  5. Jeśli po wypiciu napoju poczujesz się dziwnie i zaobserwujesz u siebie nietypowe objawy (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, przyśpieszone nierówne bicie serca, płytki oddech, itp.) szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.
  6. Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

Odpowiednio wcześniej przed planowaną imprezą możesz się również zaopatrzyć w tzw. “drink test”, który jest w stanie wykryć GHB w napoju. Nie zapomnij jednak, że taki test nie jest miarodajny w przypadku drinków o ciemnym zabarwieniu oraz gęstych napoi.

Skuteczność działania testu została potwierdzona prze DEA (Amerykańską Agencję Antynarkotykową). Test ma również pozytywną opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych, oraz był testowany w laboratorium kryminalistycznym Policji.

Jeżeli podejrzewasz, że zostało popełnione wobec Ciebie przestępstwo przy użyciu tzw. “pigułki gwałtu”, zgłoś się możliwie najszybciej na Policję, aby umożliwić zebranie dowodów (przede wszystkim chodzi o badanie Twojej krwi na obecność GHB).

Reasumując…

Pamiętaj, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć! Prościej jest przeciwdziałać niż eliminować skutki.
Śledź uważnie mojego bloga, gdyż już wkrótce otrzymasz ode mnie kolejną garść praktycznych porad mogących uchronić Cię przed niebezpieczeństwem.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Niezbędnik festiwalowicza – praktyczne porady – Bezpieczny w tłumie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Musisz mieć również świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. „pigułki gwałtu”, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O tym jak się uchronić przed odurzeniem wbrew Twojej woli przeczytasz TUTAJ. […]

%d bloggers like this: