Taranowanie tłumu

Taranowanie tłumu na przestrzeni lat

Wprawdzie nie wszystkie ataki za pomocą pojazdów można powiązać z działalnością terrorystyczną, ale na pewno zdecydowana większość z nich jest dziełem islamskich fanatyków.

Dlaczego tak się dzieje?

W 2010 r. w jednym z czasopism wydawanych przez dżihadystów opublikowano artykuł zatytułowany “Śmiercionośna kosiarka”.

Autor wspomnianego tekstu między innymi wzywał swych pobratymców do wykorzystania pojazdu jako

 kosiarki, która nie będzie ścinała trawy, tylko wrogów Allaha.

W tekście zasugerował również, że podczas ataku najlepiej sprawdzi się półciężarówka z napędem na cztery koła

im mocniejsza, tym lepsza.

Terrorysta w swojej instrukcji pisał wprost, że

aby spowodować jak najwięcej ofiar, należy maksymalnie rozpędzić pojazd, jednocześnie utrzymując nad nim kontrolę, a następnie uderzyć w możliwie jak najliczniejszą grupę osób.

Tego rodzaju ataki kojarzysz przede wszystkim z Niceą, gdzie terrorysta wjechał ciężarówką w tłum spacerujących ludzi. Nie było to jednak pierwsze tego typu zdarzenie, jak i zapewne nie ostatnie – co zresztą pokazuje przykład Hiszpanii.

Taranowanie tłumu na przestrzeni lat

1. Atak na Uniwersytecie w Karolinie Północnej, 3 marca 2006

To pierwszym znanym mi atak przy użyciu samochodu. Przeprowadzony przez Mohammeda Rezy Taheri-azara, który na kampusie uniwersytetu Północnej Karoliny wjechał w tłum studentów, raniąc 9 osób. Zamachowiec tłumaczył, że to była zemsta za śmierć muzułmanów mordowanych na całym świecie.

2. Zamach na holenderską rodzinę królewską, 30 kwietnia 2009

Kolejnym tego typu atak miał miejsce w Holandii podczas parady z udziałem rodziny królewskiej. Karst Roeland Tates wjechał swoim autem w tłum. Zginęło wówczas 8 osób, a 10 zostało ciężko rannych. Mężczyzna zeznał, że chciał zabić królową.

3. Molo w Sopocie, 19 lipca 2014

Podobne zdarzenie, jednak wywołane przez niepoczytalnego mężczyznę, miało miejsce na naszym podwórku. Był późny wieczór, kiedy kierowana przez Michała L. szybko jadąca honda wjechała na sopocki deptak, a następnie na molo. Zanim samochód zatrzymał się, uderzając w napotkaną przeszkodę, poszkodowane zostały 23 osoby, z których jedna odniosła ciężkie obrażenia. Sprawca wypadku został zatrzymany na miejscu przez świadków zdarzenia i przekazany policji.

4. Quebec, 20 października 2014

W październiku świat usłyszał o zamachu w kanadyjskim Saint-Jean-sur-Richelieu, gdzie konwertyta na islam Martin Couture-Rouleau wjechał w dwóch żołnierzy. Jeden z nich zginął, a drugi został ciężko ranny. Terrorysta został zneutralizowany w trakcie policyjnego pościgu.

5. Zamach we Wschodniej Jerozolimie, 22 października 2014

Ledwie dwa dni po wydarzeniu w Kanadzie, niejaki Abdel-Rahman Shaloudi wjechał w przystanek w Izraelu. W ataku zginęło trzymiesięczne dziecko i 22-letni mężczyzna.

6. Jerozolima, 5 listopada 2014

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 14 zostało rannych w wyniku zamachu we wschodniej Jerozolimie. Na jednej z głównych ulic miasta furgonetka wjechała w grupę stojących na chodniku osób. Śmiertelną ofiarą ataku był izraelski policjant. Gdy kierowca próbował uciec, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

W ciągu tego samego dnia na Zachodnim Brzegu Jordanu późnym wieczorem Palestyńczyk wjechał autem w grupę izraelskich żołnierzy, raniąc trzech z nich.

7. Atak na zatłoczonym jarmarku we Francji, 22 grudnia 2014

Kolejny tego typu atak miał miejsce we Francji w grudniu 2014 w Dijon i Nantes. Wówczas mężczyźni krzyczący “Allahu Akbar” wjechali w tłum ludzi.

8. Zamach w Nicei, 14 lipca 2016

Nicea w lipcu 2016 roku, gdzie zamachowiec wjechał w tłum spacerujących ludzi. Zginęło tam 87 osób w tym zamachowiec, a ponad 200 osób zostało rannych.

9. Atak na uniwersytecie w Ohio, 28 listopada 2016

Pochodzący z Somalii student, na terenie kampusu uniwersyteckiego w Columbus staranował ludzi samochodem i ranił ich nożem rzeźnickim. W ataku poszkodowanych zostało 11 osób. Sprawca został zastrzelony na miejscu zdarzenia.

10. Zamach na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, 19 grudnia 2016

Następne zdarzenie miało miejsce podczas bożonarodzeniowego jarmarku w Berlinie. Dżihadysta wjechał w tłum skradzionym tirem, zabijając 12 i raniąc ponad 50 osób.

11. Jerozolima, 8 stycznia 2017

Początek drugiego tygodnia nowego roku to zamach w Izraelu. Palestyńczyk wjechał cieżarówką w grupę wojskowych na popularnej promenadzie w Jerozolimie, zabijając 4 osoby.

12. Atak na moście w Londynie, 22 marca 2017

W marcu nastąpił atak na Moście Westminsterskim w Londynie, gdzie napastnik wjechał samochodem w tłum ludzi, po czym wysiadł z pojazdu i rzucił się z nożem na policjantów. W zdarzeniu zginęło 6 osób, a 49 odniosło obrażenia.

13. Próba zamachu w Belgii, 23 marca 2017

Pojazd kierowany przez radykalnego islamistę pędził główną ulicą handlową w Antwerpii, przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszych. Żołnierzom patrolującym ulicę udało się zatrzymać samochód i udaremnić zamach. W pojeździe znaleziono broń palną.

14. Zamach w centrum Sztokholmu, 7 kwietnia 2017

Nieco ponad dwa tygodnie później, tym razem w Sztokholmie, terrorysta wjechał skradzioną ciężarówką w tłum – zginęło 5 osób, a 8 zostało rannych.

15. Atak na London Bridge, 3 czerwca 2017

W czerwcu doszło do kolejnego ataku w Londynie. Rozpędzony samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych na moście London Bridge po czym wysiadło z niego 3 zamachowców, którzy za pomocą noży zaatakowali przechodniów w pobliżu targu Borough Market. Podczas tego zamachu zginęło 11 osób, a 48 zostało rannych.

16. Nieudany zamach na Polach Elizejskich w Paryżu, 19 czerwca 2017

Kolejny atak we Francji. Na Polach Elizejskich ciężarówka uderzyła w radiowóz, a następnie się zapaliła. Teren został otoczony policyjnym kordonem bezpieczeństwa, zamknięto pobliską stację metra. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

17. Atak na muzułmanów w Londynie, 19 czerwca 2017

Zaledwie dwa tygodnie później sfrustrowany Walijczyk wjechał w tłum muzułmanów zgromadzonych przed meczetem Finsbury Park w Londynie.

18. Wirginia, 13 sierpnia 2017

Kilka dni temu w Wirginii mężczyzna wjechał w grupę protestujących przeciwko wiecowi skrajnej prawicy. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba zginęła, a co najmniej 35 zostało rannych.

19. Miasteczko Sept-Sorts we Francji, 14 sierpnia 2017

13-letnia dziewczynka zginęła, a 12 osób zostało rannych, gdy kierujący samochodem 32-letni obywatel Francji wjechał w taras lokalnej pizzerii. Według prokuratury zdarzenie miało charakter celowy, ale na razie nic nie wskazuje na to, że był to atak terrorystyczny.

20. Hiszpania, 17 sierpnia 2017

Ostatnie przykłady to oczywiście zamachy w Hiszpanii, a dokładniej w Barcelonie i Cambrils, których przedstawiać nie muszę.

Na zakończenie

W tym wszystkim jedno jest pewne. Niezwykle trudno jest zapobiegać tego typu zamachom. Można się jednak próbować przed nimi uchronić.

Jak to robić? Przeczytasz o tym TUTAJ.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Taranowanie tłumu na przestrzeni lat"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback

[…] islamscy fanatycy wzywali swoich braci w Europie do wykorzystania pojazdu […]

trackback

[…] Wcześniej islamscy fanatycy wzywali swoich braci w Europie do wykorzystania pojazdu jako […]

wpDiscuz