Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie

Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie!

Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony czekają na nas różne niebezpieczeństwa. Terroryści, nieuczciwi bankierzy, pijani kierowcy, czy zwykłe, osiedlowe bandziory. Wszyscy oni mogą pozbawić nas pieniędzy, zdrowia, a nawet życia (bankierzy raczej pośrednio, poprzez pozbawienie nas środków do niego).

Za każdym razem, gdy pojawi się w mediach informacja o zdarzeniu tego typu, pojawiają się również pytania:

Co na to ochrona?
Co na to policja?
Co na to Rząd?

A ja zadam inne: co my sami robimy, żeby zapewnić sobie podstawowy poziom bezpieczeństwa?

Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie!

Przywykliśmy do myśli, że jesteśmy ludźmi wolnymi i możemy robić co chcemy. Natomiast, gdy stanie się coś złego, obwiniamy wszystkich wokół. Tymczasem wolność oznacza odpowiedzialność za własne postępowanie i podejmowane decyzje.

Jeśli ktoś Cię oszukał lub okradł to oczywiście jest on winny popełnionego czynu – ale czy Ty na pewno zrobiłeś wszystko, żeby się przed tym zabezpieczyć? Czy uważnie przeczytałeś umowę z bankiem? Czy rzeczywiście musiałeś iść nocą przez nieoświetlony park? Czy pilnowałaś/eś swojego drinka w klubie? Mógłbym zadać jeszcze wiele podobnych pytań i jestem przekonany, że na większość z nich otrzymałbym odpowiedź: “no, nie”.

Co możesz zrobić?

To zależy jaki rodzaj bezpieczeństwa masz na myśli. Jeśli finansowe, to zacznij od oszczędzania. Jeśli to nie możliwe, to przynajmniej czytaj uważnie dokumenty z banku. Nie rozumiesz ich? Pytaj. Pytaj każdego – pracownika banku, znajomego prawnika, kolegę po studiach z ekonomii… A potem SAM wyciągnij wnioski.

A może boisz się klęsk żywiołowych i katastrof? Cóż, i na to można się jako tako przygotować. Większość ludzi śmieje się z preppersów. Że czekają na apokalipsę zombie, na wojnę z dawno nie istniejącym Związkiem Radzieckim, na uderzenie komety. Ale czy Twoja babcia, ba, Twoja mama, nie robiła przetworów na zimę? Czy Twój ojciec nie majsterkował? Mama nie tylko robiła twój ulubiony dżem, ale uczyła się (być może nieświadomie) jak sobie radzić, gdy zabraknie jedzenia. Tata nie tylko konstruował półkę na Twoje zabawki. On ćwiczył umiejętności, które mogłyby się przydać, gdy sklepy zostaną zamknięte, a mechanicy, stolarze i inni rzemieślnicy zostaną powołani do wojska. Czemu Ty się tym nie zajmujesz? Poza pysznym dżemem i własną szafką na drobiazgi zyskasz cenne umiejętności przetrwania.

Boisz się napadu, terrorysty, bądź innego napastnika? Przejrzyj tego bloga. W zakładce Dobre Praktyki kolega Naczelny radzi w prosty i przystępny sposób jak uniknąć takich zdarzeń, albo poradzić sobie, gdy uniknąć ich się nie da. A wszystko to okraszone gustownymi grafikami.

SPRAWDŹ: Dobre Praktyki bezpieczeństwa

Przede wszystkim myśl

Fakt, że masz nowy telefon, szybki samochód, śpieszy Ci się gdzieś lub masz akurat podły nastrój nie zwalnia Cię, w żadnym momencie, z myślenia – również o swoim własnym bezpieczeństwie. Tu jednak kryje się pewna pułapka. Nie wolno bowiem popadać w paranoję i doszukiwać się zagrożenia we wszystkim i wszystkich. Zatem “myśl” nie oznacza, daj się zastraszyć. Po prostu na siebie uważaj.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Piramida Bezpieczeństwa. Krótko o zależnościach pomiędzy ludźmi -Bezpieczeństwo w trzech magicznych słowach | Bezpiecznywtlumie.plScenariusz aktywnego strzelca - spostrzeżenia i wnioski | Bezpiecznywtlumie.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] SPRAWDŹ: Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie! […]

trackback

[…] SPRAWDŹ: Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie! […]

trackback

[…] czas temu popełniłem tekst, w którym napisałem, że Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie. Jest to prawda, jednak nie cała. Człowiek jest zwierzęciem stadnym i, jako taki, jest zależny […]

%d bloggers like this: